Walden

Titul v originále: Walden

Autor: Amy Berryman
Žánr: hra, komorní drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

hra/sci-fi

Titul slavného díla Henryho Davida Thoreaua, bible všech hledačů autentického života v přírodě, trochu ironicky označuje i tuto novou hru mladé dramatičky. Píše se totiž nepříliš vzdálená budoucnost a na Zemi už autentické přírody, kde by mohl člověk existovat bez respirátoru, mnoho nezbylo. Do chatky uprostřed vzácných lesů, kde žije Stella, někdejší vesmírná architektka NASA se svým snoubencem Bryanem, příslušníkem ekologického hnutí Advokáti Země, přijíždí Stellino dvojče, astronautka a botanička Cassie. Ta se právě triumfálně vrátila z roční mise na Měsíci, kde se jí podařilo vypěstovat jakousi zeleninu. Trojici protagonistů rozdělují názory na možnou záchranu lidstva – Cassie pracuje v programu vybudování podmínek života na Marsu, zatímco Bryanovi Advokáti Země žádají, aby veškeré prostředky směřovaly pouze na záchranu života na Zemi. Napětí způsobují i nevyřčené motivy setkání obou sester po letech. Stella odešla z NASA, když neobstála v testech a nemohla si tedy splnit sen stát se astronautkou jako jejich otec, zatímco úspěšnější Cassie, která vždy agilnější sestru následovala, si není jistá, zda chce obětovat svůj život pro lidstvo (nepředpokládá se, že z mise na Mars se její účastníci vrátí). Pokud by získala sestru pro návrat k NASA, znamenalo by to, že by s ní alespoň zůstala v pravidelném kontaktu… Stella se však vrátit odmítá, dává přednost autentickému životu a chce založit rodinu. Cassie si ani tři dny před startem mise není jistá, zda odletí…

Drama idejí z hlediska ženské existence mělo premiéru v květnu 2021 v londýnském Harold Pinter Theatre v režii Ian Ricksona.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz