Wanderers

Titul v originále: Wanderers

Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

THE WANDERERS (Putování pouští)

Na jevišti se střídají výstupy dvou manželských dvojic. Ortodoxní Židé Schmuli a Esther se sbližují o svatební noci roku 1973, spisovatel Abe se roku 2015 své ženě, rovněž spisovatelce Sophii (poloviční Afroameričance) radostně svěřuje, že mu po autorském čtení napsala obdivný email jedna z jeho divaček, filmová hvězda Julia Cheever. Později pochopíme, že Schmuli a Esther jsou Abeho rodiče. Živá Esther se postupně cítí stále více svazována pravidly vládnoucími v patriarchální ortodoxní komunitě, které tak ostře kontrastují s okolní společností. Její drobná porušení těchto pravidel, ale hlavně nesmělý pokus dohodnout se se Schmulim na tom, že už nebudou mít další – čtvrté – dítě, způsobí, že se Schmuli postaví na stranu komunity a souhlasí s odebráním starších dcer z Estheřiny péče s nadějí, že to Esther poučí. Šokovaná Esther se odmítne podvolit a odejde od manžela, i když jí zůstane jen příliš malý Abe, na kterého se upne všechna její láska.

Jak se s její závislostí na něm a s celoživotním odcizením s otcem vyrovnával Abe, se dovídáme z emailové korespondence slavného spisovatele s filmovou hvězdou, která pro jeho životní pocity projevuje maximální pochopení. Abe je do Julie stále zamilovanější, dokonce jí nabídne, aby spolu začali nový život. Kamarádku z dětství Sophii si totiž vzal hlavně z pocitu viny vůči své matce, která spáchala sebevraždu, a to, aby měl děti právě se Sophií, bylo jejím snem.

Dál už zajít nelze, raněná Sophie Abeho konfrontuje s obsahem jeho emailů – za jejich adresátku Julii se totiž vydávala ona sama. Nejprve proto, že ji urazil Abeho obdiv ke krásné ženě, později i proto, že měla pocit, že ve svých zpovědích v oněch emailech její muž nachází útěchu po smrti svého otce. Výsledkem celé její konspirace je ovšem další rozvod – Sophiin a Abeho – a rozpad další rodiny…

Že hojení ran z dětství a dlouhé duševní zrání lze přirovnat ke čtyřicetiletému putování Židů po poušti, je metaforou, kterou použije Sophie. A v ní je možná skryta i jistá naděje pro oba manžele a jejich děti.

Premiéra tohoto silného, rafinovaně vystavěného dramatu se konala v největším sandiegském divadle The Old Globe v dubnu 2018. Na rok 2022 se připravuje premiéra v off-Broadwayském Roundabout Theatre.  

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz