Wanted Welzl

Titul v originále: Wanted Welzl

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 5

Karel František Tománek

WANTED WELZL

7 m, 6 ž

hra, ve které jde o život

Osmnáct obrazů nejnovějšího autorova textu, napsaného pro známé, českými kritiky nejvýše oceňované Dejvické divadlo v Praze, zaznamenává útržky ze závěrečného období života legendární postavy skutečného českého dobrodruha Jana Welzla, který svůj život spojil s Dalekým Severem.

Jednotlivé výjevy sleduje divák jako kuriózní útržky trochu zpomaleného starého filmu. Například hned úvodní, několikaminutová a metaforická sekvence: Eskymo Welzl s rancem přes rameno jde přes jezero a bodcem na tyči zkoumá, zda je led dost pevný.

O pár sekvencí dál se zase ocitáme v důvěrně známém světě pistolníků a westernového dramatu: chladnokrevný mstitel Bradley pronásleduje a vraždí obchodníka, který alkoholem devastuje životy eskymáckých lovců i jejich tradice.

Opilý Eskymák, který právě vyměnil kůže za chlast, podřízne v opojení ženu i dceru a blábolí cosi o duhových rybách v Mrtvém jezeře. Vyčůraného šerifa zajímají prachy, které si kšeftman s pálenkou ulívá u své milé, prostitutky Jane. A ta s pokerovou tváří a pistolí u hlavy hraje o život a nabídne se Bradleymu... Do tohoto westernovového krváku se Welzl spíše připlete, ale nakonec se stane jeho hlavním hrdinou a tragickým vítězem.

Vedle lapidárnosti dialogů Tománkova textu se inscenace vyznačovala výrazným vizuálním stylem, v němž kritici nalezli prvky komiksu, westernu, filmů Jima Jarmushe i inscenací Roberta Wilsona.

Premiéra 28.3.2011 v Dejvickém divadle v Praze v režii Jiřího Havelky.

Úspornost dialogů osekaných na teze, pointování každé repliky jinou, stejně strohou, vypreparovanou. A volné tempo se zámlkami, při kterých je slyšet hřmot šrotu v hlavách těžce rýhovaných mozků. To je přece spolu s kostýmy Natálie Steklové styl westernu westernů - Leoneho Tenkrát na západě.

Jiří P.Kříž, Právo, 29.3.2011

Lapidárností děje, typem nadsázky i humorem (černým) připomíná Tománkův text komiksové bubliny nebo titulky k němému filmu. Atmosférou souvisí například s kultovním snímkem Jima Jarmusche Mrtvý muž nebo románem Stena Nadolnyho Objevování pomalosti. S příběhy, které se jednoduše, symbolicky i zábavně pokoušejí zachytit souvislost lidského života s řádem přírody na jedné straně a zároveň moment jeho fatální a svým způsobem sebevražedné odtrženosti na straně druhé.

Marie Reslová, Hospodářské noviny, 1.4.2011

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz