Warum läuft Herr R. Amok?

Titul v originále:

Autor: Michael Fengler, Rainer Werner Fassbinder
Žánr: scénář
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Rainer W. Fassbinder, Michael Fengler (Německo)

PROČ POSEDL AMOK PANA R.? (WARUM LÄUFT HERR R. AMOK?)

přeložila Veronika Musilová Kyrianova

filmový scénář

5 m, 5 ž / variabilní obsazení

Pan R. má ženu a dítě, středně velký byt v malém činžáku, podíl na zahrádce, televizi a veškeré komfortní zařízení středostavovské rodiny. Jeho práce doma i v zaměstnání ho naplňuje, koníčky nabízejí příjemnou změnu, kromě toho má pan R. rád klid.

Stroj každodenních úkonů funguje jako promazaný, v podniku – pan R. pracuje jako technická kreslíř – jsou příjemní kolegové, spokojený šéf, žena ho každý den vyzvedává z práce autem. Zkontroluje domácí úkoly svého syna, přivítá v neděli odpoledne na návštěvu tchýni a tchána či svého starého kamaráda, na dohled má v práci povýšení, všichni jsou šťastní…

Seberealizace pana R. se zdá být možná bez známek duševních či tělesných potíží. Jenže pak se jednoho dne staví na skok sousedka – a pana R. posedne zničehonic amok. Zaútočí nejen na sousedku, nýbrž i na ženu a dítě…

Stejnojmenný film z roku 1970 patří k třiceti pěti filmům, které stačil za svůj krátký život (zemřel v 37 letech) v rychlém tempu Fassbinder natočit (zde režíroval spíše jeho kolega M. Fengler). V 70. letech působil Fassbinder v mnichovském divadelním spolku, což je znát i na jeho filmech z tohoto období – působí jako divadelní adaptace. I když mezinárodního uznání se Fassbinder jako filmař dočkal až mezi lety 1977 – 1982, jsou i jeho ranější filmy pozoruhodné a provokativní.

Dramatizace filmu byla uvedena v Schauspiel Frankfurt v květnu 2003. Další výrazné dramatizace se filmový scénář dočkal např. v mnichovské Kammerspiele v dubnu 2016. Krátce na to proběhla i česká premiéra této dramatizace (duben 2017, Meet Factory Praha).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz