Was war und was wird

Titul v originále: Was war und was wird

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 2

WAS WAR UND WAS WIRD (Co bylo a co bude)

V divadle sedí Anke a Theo, dlouholetí manželé, kteří mají téměř dospělé děti. Ještě než se zvedne opona, dojde mezi nimi k hádce o zbytečně vyhozených penězích za programovou brožuru, o neschopnosti správně zaparkovat – zkrátka malá manželská hádka, která by se mohla odehrát každý den v každém hledišti.

Co se však stane, když na jednoho z nich náhle dopadne světlo divadelního reflektoru a oni mohou nerušeně a bez přerušení vyjádřit své myšlenky, přání a vzpomínky? Nyní jsou na jevišti a mohou se na svůj život podívají jinak. Nyní mají oba k dispozici všechna kouzla divadla, mohou měnit role, skákat v čase tam a zpět, míchat fikci se vzpomínkami a distancovat se od vlastních postav.

Díky detailní charakteristice postav se za každodenními situacemi objevují velké otázky. Co má cenu si pamatovat a jak vyprávět svůj vlastní příběh? Je třeba začít u životních krizí, nebo okamžiků štěstí či u prožitých narozenin dětí? Co zůstává v paměti, co zanechává stopu, co má větší váhu? Co by se stalo, kdyby...? Je to opravdu konec příběhu? Jde o divadelní postavy, a tak mohou pohnout hodinovými ručičkami do budoucnosti a dozvědět se, co se stane dál a kdy to všechno skončí.

Třetí herečka/herec je v pozadí a vytváří hudbu, osvětlení, obsluhuje rekvizity, je stále k dispozici a hraje další dvě epozodní postavy. K dispozici je však také verze pouze pro herečku a herce. Hra byla uvedena v září 2023 v divadle Hamburger Kammerspiele.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz