Waverly Gallery

Titul v originále:

Autor: Kenneth Lonergan
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Kenneth Lonergan (USA)

WAVERLY GALLERY (STRAŠIDELNÁ GALERIE)

3 m, 2 ž

Osmdesátiletá Gladys Greenová je upovídaná, nedoslýchavá majitelka menší a pramálo úspěšné galerie v prestižní čtvrti v New Yorku. Vzhledem k tomu, že v její galerii většinou nikdo nevystavuje, anebo to jsou neúspěšní či nectižádostiví umělci, většinu svého času tráví tím, že vypráví dlouhé monology svému vnukovi Danielovi a dceři Ellen a jejímu manželovi Howardovi. Její rodině už začíná lézt na nervy Gladysina nedoslýchavost - často jí upravují naslouchátko, křičí na ni a frustrace z nich jen kape. Tento pocit se u rodiny jen stupňuje, protože brzy Gladys začne zapomínat i to, kde její vnuk pracuje, jak se jmenuje umělec (Don), který u ní zrovna vystavuje a bydlí, anebo co právě řekla.

Poté, co ji hoteliér ze sousedního domu nařídí se vystěhovat z galerie, se začne Gladysin zdravotní stav rapidně zhoršovat. Gladysin vnuk, Daniel, vypráví příběh o rodině, která nemůže dělat nic, než přihlížet tomu, jak se jejich matka a babička, která dřív byla plná nadšení a smíchu, postupně vytrácí a pomalu prohrává nespravedlivý boj s Alzheimerovou chorobou.

V drsné i dojemné hře není žádná postava hrdinou - je to krutý pohled na krutou nemoc, která nejenže zcela obsadí a pomalu ničí život své oběti, ale i všech jejích blízkých. Hra zachycuje jejich společný boj v neúprosném světle. Měla premiéru v srpnu 1999 v letním divadle Williamstown Theatre Festival. Na Broadwayi byla tato hra poprvé uvedena v březnu 2000 v Promenade Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz