Wednesday´s Child

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 5

Mark St. Germain (USA)

WEDNESDAY´S CHILD (STŘEDEČNÍ DÍTĚ PŘINÁŠÍ ŽAL)

2 m, 5 ž

Současného amerického dramatika proslavila jeho vtipná komorní dramata o slavných postavách světové historie a jejich dilematech (u nás nejnověji Scott a Hem či Relativita), má však na svém kontě i formátem větší hry – ovšem na stejně závažná témata. Jeho Boží komise se např. zabývá morálními otázkami spojenými s chirurgickými transplantacemi, nejnovější Středeční dítě (název odkazuje na anglickou dětskou říkanku) se točí kolem problémů spojených s adopcemi a praxí náhradních matek.

Hra má strukturu detektivky: pár policejních detektivů hledá vraha studentky Beccy, která, jak se ukáže, měla odnosit dítě dobře situovanému newyorskému páru. V paralelních retrospektivách pak sledujeme celý průběh této „transakce“. Od pečlivého vypracování smlouvy, první příznaky dívčina těhotenství, komplikaci, když první plod dívka potratí, a ještě větší komplikaci, když zprvu „obchodní“ vztah mezi dívkou a „otcem“ se začne stávat intimním. Následuje další, tentokrát plánovaný potrat… Zvenčí pak do vývoje situace zasáhne i bývalá Becčina milenka, její o mnoho let starší profesorka.

Trochu jiný „boj o dítě“ svádí jedna z vyšetřovatelů, detektivka Aleece, jíž se po celoročním úsilí podaří s manželem adoptovat holčičku, aby o ni po týdnu rozhodnutím úřadů přišla ve prospěch její babičky s velmi podezřelým zázemím. Vrah Beccy je nakonec odhalen, v povědomí diváka však zůstává často až groteskní obraz současných podob partnerství a rodičovství a významu, který v životech dnešních obyvatel Západu mají.

Světová premiéra hry proběhla v dubnu 2019 v Gompertzově divadle, jedné ze scén Florida Studio v Sarasotě.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz