Weisse Turnschuhe

Titul v originále: Weisse Turnschuhe

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

WEISSE TURNSCHUHE (BÍLÉ TENISKY)

Co se může stát vysportovanému sedmdesátníkovi v nejlepší formě, když ho se svým nečekaným problémem zaskočí jeho syn? To je výchozí situace této skvělé komedie pro čtyři herce.

Günther je svým způsobem fenomén – je mu sice pětasedmdesát, ale je naprosto fit, zdravý jako ryba a ve svém bytě, kam do pátého patra vyběhne jako srnka, má množství posilovacích přístrojů. Pravidelně sportuje, nepije alkohol, nekouří, jí vyváženou stravu, zkrátka se cítí skvěle. Též má za sebou řadu vztahů se ženami. Svému synovi předal nemovitost, z níž žije syn i on.

Jednoho dne však idylku naprosto pokazí právě syn Kai, který otci oznámí katastrofu – je švorc, nemovitost musel prodat a nemá žádné peníze. A hned navrhuje jako řešení podvod, díky němuž by dostal od zdravotní pojišťovny určitý obnos za péči o starého nemohoucího otce – v toho by se měl proměnit Günther. Kai dokonce zfalšoval údaje o zdravotním stavu otce a již o příspěvek na péči požádal. Otec je zásadně proti, avšak do bouřlivé debaty překvapivě vstoupí pracovnice pojišťovny a pečovatelka zároveň, která se hodlá ke Güntherovi nastěhovat, aby se o něj starala a prokázala tak nárok na sociální dávku. Güntherovi tak nezbývá nic jiného než hrát nemohoucího dementního nahluchlého starce. Do podvodu je zasvěcen i přítel a soused Max, ovšem ani on, ani Kai netuší, že pečovatelka a zkušená kontrolorka podvod již na začátku prokoukla a teď zkouší, co zúčastnění vydrží. A tak donutí Günthera, aby hrál náhle dementního starce i před Kaiem a Maxem, kteří jsou z náhlé změny stavu překvapení a zděšení. Kai se kaje a vyčítá si zhoršený stav otce a zavinění celé patálie. Vše se uvede na pravou míru a kontrolorka pojišťovny, která z pojišťovny odchází a toto je její poslední případ, slíbí příspěvek opravdu vyřídit – všichni dostali lekci, ale případ byl pro ni svým způsobem zábavný a navíc chová ke Güntherovi z dřívějška určité sympatie...

René Heinersdorff (1963) je autorem celé řady úspěšných komedií (najdete je v naší nabídce, u nás zatím uvedena komedie Plnou parou – Palace, 2019), je i hercem, režisérem a zakladatelem divadla Theater an der Kö v Düsseldorfu.

Připravujeme český překlad!

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz