Weiter träumen

Titul v originále: Weiter träumen

Autor: Thomas Jonigk
Žánr: hra
Postavy: muži 3 ženy 3

Thomas Jonigk (Německo)

WEITER TRÄUMEN (DÁL SNÍT)

3 m, 4 ž (1 zdvojení)

Děj hry se odehrává o Vánocích. Hlavní postava, Karl Bockmann, leží v kómatu na jednotce intenzivní péče, jeho žena Silvia zde již třetí den sedí a čeká, až se její muž probere k životu. Jestli tomu tak bude a zda to nezanechá na zdraví muže nevratné stopy, to nikdo neví. Silvia se ale nejvíce bojí toho, že její manžel bude po případném probuzení stejný jako předtím – jejich 32 let trvající manželství bylo již mírně řečeno vyčpělé. Z jeho strany podvádění, z její strany rezignace... Odstup od manžela je zásadní a náhle se už téměř nedá vydržet.

Řešením se nezdá být ani Hans, jenž se náhle objeví v jejím životě a který jí cestu zpět do kompromisů rozhodně neulehčí. Krátce po seznámení jí vyzná lásku a plánuje společnou vzrušující budoucnost plnou vášně a sexu – tedy se vším, co Silvia již tak dlouho i ve svém věku postrádá. Silvia je ale rozpačitá ze skutečnosti, že Hans je hospitalizován kvůli pokusu o sebevraždu a i jeho dosavadní život je plný malérů. Silvia se tak potácí mezi zásadním životním rozhodnutím a velkým emočním vypětím...

Děj postupně stále více osciluje mezi snem a realitou, kómatem a vědomím. Dochází k setkání s dalšími lidmi, především ženami, jejichž touhy se zdají být podobné, i když jejich životy jsou zcela rozdílné. Postavy se tak míhají jako přízraky po nemocničních chodbách a jsou konfrontovány se svými životními sny i nalháváním. Nakonec dojde k rozhovoru Silvie s probuzeným Karlem – nicméně, je Karl skutečně ve bdělém stavu?

Jednotka intenzivní péče se v této hře stává divadlem světa – nesplněná přání, touhy, promarněné šance. Role Silvie je výzvou pro herečku kolem šedesáti let. Premiéra – říjen 2011 v curyšském Schauspielhaus, na jehož zakázku i hra vznikla.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz