Werwolf

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 3

Rebekka Kricheldorf (Německo)

WERWOLF (VLKODLAK)

4 m, 3 ž

„mýtická groteska“

Sociálně kritická variace na hororově-vlkodlačí téma. Děj parodické grotesky nás zavede na venkov, do Moosbergu, kam se přestěhovala rodina hudebního skladatele Alfreda Brüggemanna (dcera Tammi je zanícená fanynka gothic stylu a je to ona, kdo přistihne svého otce ve sprše, když má na sobě podezřelý chlupatý oblek).

Do toho se v okolí odehraje série vražd, griluje se a jí podezřelé maso a především se hlavní hrdina pravidelně proměňuje na krvelačnou bytost. Brüggemann se sice projevuje jako skvělý umělec a štědrý mecenáš (oprava kostela, záchrana upadajícího orchestru, stavba kulturního domu), ovšem na druhou stranu musí místní lidé snášet pomyšlení, že v nadaném umělci a váženém muži se skrývá další stvoření. Neboť od zdánlivě bezvýznamného psího kousnutí kdesi v cizině se Brüggemann každý měsíc při úplňku proměňuje ve vlkodlaka, přestává hrát Mozarta, začíná hrát Prokofjeva a potuluje se lesy.

Je proto také vrahem? Pár důkazů by existovalo a má je jeho dcera a její přítel - ten také záhadně zemře a z dcery se tak stává nemilosrdný nepřítel vlastního egocentrického otce. Venkovské společenství i jeho rodina sice začínají podléhat předsudkům, ale zároveň "svého" geniálního vlkodlaka kryjí a zbožňují.

Nechají ho vymýšlet si různé obhajoby? Budou nad ním i nadále držet ochrannou ruku? Dá se z takovéto proměny něco vytěžit? Chce být někdo dobrovolně kousnut? A dá se to všechno nějak zastavit? Autorka se noří do skrytých lidských úzkostí a tužeb a na půdorysu známého příběhu vytváří černogroteskní paralelu k dnešnímu světu plnému mediální rychlé slávy, konzervatismu, strachu z neznáma a xenofobie.

Hra vznikla pro Saarländisches Staatstheater Saarbrücken, kde byla v březnu 2019 s úspěchem uvedena.

Hra se v současnosti překládá.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz