When the Waters Rise

Titul v originále: When the Waters Rise

Autor: Mark Bowen
Žánr: aktovka
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Mark Bowen (Velká Británie)
WHEN THE WATERS RISE (KDYŽ STOUPALY HLADINY)
2 m, 1 ž
Jednoaktová konverzační hra

Odehrává se na anglickém maloměstě v dispečinku taxislužby. Mezilidské vztahy mají svou paralelu v meteorologické situaci. Do dispečinku, který vlastní třicátnice Lisa, přijde Joe. Joe se potřebuje nutně dostat na autobus do Londýna, ve městečku právě skončilo natáčení na němž, jak se ukáže, pracoval jako asistent režie. Světák Joe působí jako kontrast k Paulovi, místnímu rozvedenému muži, který se pokouší navázat vztah s Lisou. Časem zjišťujeme, že Lisa se v zoufalé finanční (ale částečně i osobní) situaci, nicméně Joe na tom není o moc líp: ve třetině hry už je jasné, že jejich osudy jsou si podivuhodně podobné a točí se kolem zkrachovalých manželství. Jak se vyhrocuje konverzace, Joeova situace se jeví bezvýchodnější a zoufalejší, déšť pokračuje a venku kulminuje povodeň. Nakonec si Joe za neuvěřitelně vysokou částku pronajímá auto samotné Lisy, ta ho ovšem - zřejmě jako pomstu všem nevěrným mužům - podvádí: dá mu klíčky od neexistujícího auta a spolu s Paulem zamkne dispečink a utíká.
Dramatickou situaci nahrazuje názorový konflikt a protikladná společenská situace. Hra pranýřuje devalvaci manželství, vysmívá se falešnému snobismu, naráží na xenofobní postoj Britů k přistěhovalcům z východní Evropy, ale také dává jistou naději do budoucna.
Autor se s touto hrou zúčastnil dramatické soutěže, kterou vypsal Prague Post.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz