When the Wind Blows

Titul v originále: When the Wind Blows

Autor: Raymond Briggs
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

Raymond Briggs (Velká Británie)

WHEN THE WIND BLOWS (KDYŽ FOUKÁ VÍTR)

4 m, 1 ž

tragikomedie

Hra vychází ze stejnojmenného kresleného příběhu britského umělce Raymonda Briggse z roku 1982, který ho sám adaptoval pro scénu. Příběh zachycuje Británii po dopadu atomové bomby svrženou Sovětským svazem - z pohledu páru v důchodu, Jima a Hildy Bloggsových (kniha byla také zpracována jako animovaný film, 1986, a rozhlasová hra pro BBC Radio 4). Drama se soustředí na maloměstskou dvojici, která se vší vážností řeší mimořádnou situaci. Venku došlo k nevratné katastrofě, Hilda trvá na zásadách běžné hygieny, Jim zase staví protiatomový úkryt v bytě a zásady pobytu ve válečné zóně (odvolávaje se na úspěchy ve druhé světové válce).

Z pohledu diváka je tahle beckettovská situace postupného úpadku manželského páru – který vzbuzuje odpor i soucit – metaforickým pohledem na střet „velkého“, nebezpečného světa s běžným životem, v němž nejde o válku idejí, ale o prosté přežití. Tragikomedie nabízí mimořádnou příležitost dvěma hercům střední/starší generace.

Hra měla premiéru v Malém divadle (Little Theatre) v Bristolu v roce 1983.

Autor (1934) je anglický ilustrátor, karikaturista, autor, jehož knihy dosáhly ohlasu mezi dospělými i dětmi. V Británii ho proslavila kniha The Snowman (Sněhulák). Briggs získal ocenění britských knihovníků za ilustrované dětské knihy.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz