When You Cure Me

Titul v originále: When You Cure Me

Autor: Jack Thorne
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Jack Thorne (Velká Británie)

WHEN YOU CURE ME (KDYŽ MĚ VYLÉČÍŠ)

2 m, 3 ž

Neradostná, velmi emotivní hra o zranitelnosti lidské psychiky je příležitostí pro mladé herce. Odehrává se v časovém rozmezí tří měsíců, kdy těžce raněná Rachel prodělává domácí léčení po násilném přepadení, které má za následek psychický otřes, jenž narušil všechny její dosud normálně fungující vztahy. Sedmnáctiletá Rachel byla znásilněna neznámým mužem, jehož tvář si nepamatuje, ale při tvorbě identifikačního portrétu vytvořila tvář podobnou svému mrtvému otci. Stejně jako tato možnost, že v jejím vztahu k otci bylo něco závadného, zůstávají pouze v náznaku i mnohé další motivy. Autor nemá potřebu doslovně vysvětlovat konkrétní motivace a soustředí se především na detailní kresbu jednotlivých situací a dialogů mezi Rachel, jejím přítelem Peterem, kamarády Alice a Jamesem a její matkou Angelou. Rachel po svém zážitku nemůže chodit a je víceméně odkázána na pomoc okolí. Všichni se jí snaží vycházet vstříc, ale jejich chápavost je pro ni nepříjemně provokativní. Proto postupně odmítá všechny - matku, Alici i Petera, který je do ní opravdově zamilovaný, ale snad právě proto se nechá od Rachel poměrně snadno manipulovat. Text končí na mrtvém bodě - po nevydařené milostné scéně se Peter rozhoduje, zda má poslechnout Rachel, obléct se a odejít nebo zůstat.

Text, optimální pro menší scény, byl v roce svého vzniku inscenován v londýnském Bush Theatre. Kromě When U Cure Me má autor za sebou úspěšné uvedení dalších pěti divadelních textů.

abj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz