Who´s Who

Titul v originále: Kuka kukin on

Autor: Juha Lehtola, Kari Hotakainen
Žánr: groteska
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 5

Kari Hotakainen, Juha Lehtola (Finsko)

KUKA KUKIN ON / WHO´S WHO (KDO JE KDO)

6 m, 5 ž

groteska

Brilantní groteska o identitě a významu autorit v dnešním světě. Už výběr postav (zástupců jednotlivých hybných sil ve společnosti) vypovídá o angažovanosti textu: je zde vědkyně, korporátní ředitel (moc peněz), novinář, který si o sobě myslí, že je Dostojevskij, dále nejchytřejší člověk ve Finsku (intelektuální elity), Vladimír Putin (politické síly), mladý počítačový mág (technologie), samostatná mladá dívka (neortodoxní nová generace), sochařka (umění), Média.

Ředitel Rinkinen chce znemožnit nejchytřejšího muže Finska Severuse Petäju, senilního starého muže, a tak za ním posílá svého zaměstnance, novináře Särkijärviho, který o sobě prohlašuje, že je ruský spisovatel Dostojevskij a je mu 182 let. Existuje stroj, který s minimální chybou dokáže určit identitu čehoholi a o Särkijärvim skutečně prohlásí, že je to Dostojevskij. Petäjä ztratí svou auru nejchytřejšího muže a stane se jím právě Dostojevskij.

Jeho slovům najednou naslouchají Média a jeho názory jsou brány za návod na šťastnou budoucnost. Putinovi ale ruský přeběhlík není po chuti a Dostojevského nároky na osobní skromnost a zodpovědnost se Médiím a tudíž i veřejnosti taky časem zají. Dostojevskij odejde „za horizont”, kde se věnuje tvorbě papírového modelu ideálního města.

Text je plný aluzí a dvojsmyslů a neustálých srážek mezi očekávanou vážností tématu a jejím podrývaním.

Hra je k dispozici ve dvou verzích, finské a anglické. Autorka překladu do angličtiny totiž provedla také adaptaci do amerických reálií. K uvedení u nás by zřejmě bylo nejúčinnější udělat totéž, tedy převést text do reálií českých.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz