Wink

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Jen Silverman (USA)

WINK (MRK)

3 m, 1 ž

„Jsme šťastní? Kdybychom nebyli šťastní, poznali bychom to?“

Doktor Frans je psycholog, ke kterému chodí i manželé Sofie a Gregor – nikoli však na párovou terapii, zpovídají se mu každý zvlášť. Jsou spolu už dlouho a jejich vztah už značně vyčpěl. Jako by se jen míjeli ve společném prostoru. Sophie se mnohem víc upnula na svého kocoura než manžela. A i když nejde úplně o nějakou pomstu či žárlivost, Gregor jednoho dne kocoura prostě stáhne z kůže. Nůžkami, protože Sophie je vegetariánka a použít kuchyňské nože by bylo necitlivé. A tak se k doktoru Fransovi přijde léčit i kocour.

Hra začíná v zásadě realisticky, dialogy jsou živé a svižně plynou. Postupně se však hra realistickému schématu vymyká a jakoby mimoděk se odklání do roviny metaforična a symbolismu aniž by opustila vybudované postavy či smysl pro divadelní situaci. Svou stavbou tak mírně připomíná Blasted (Zpustošení) Sarah Kane, je však mnohem umírněnější. Autorce se navíc daří držet žánr temné komedie, její humor je mnohdy sarkastický až morbidní, avšak precizně vypointovaný.

Autorka se zaměřuje na témata sounáležitosti, lásky, obětování sebe, samoty. Hra oceňované americké dramatičky, která již získala řadu cen, měla premiéru v roce 2016 v rámci Pacific Playwrights Festival.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz