Wit

Titul v originále: Wit

Autor: Margaret Edson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Margaret Edsonová

WIT

2 ženy, 3 muži a 4 členný mužský sbor

Moderní hra, která dokáže nabídnout kromě inteligentního humoru i závěrečnou katarzi.

Vivian, stárnoucí profesorka dějin literatury, se právě dozvěděla, že má zhoubný nádor v pokročilém stádiu. Rozhodne se pro experimentální, poměrně drastickou formu léčby, se značnými potížemi ji absolvuje, očekávaný výsledek se však neobjeví a Vivian v závěru hry umírá.

Jak se její stav horší, zvětšují se bolesti a zintenzivňuje se vědomí blížící se smrti, Vivian se vybavují obrazy z jejího života, vidí sebe sama, jak jedná se svým otcem, s profesorem, s žáky. Vivian je osamělá, jen jednou za ní na návštěvu přijde její bývalý profesor. Své problémy řeší sama, především v konfrontaci s knihou poezie, která byla její celoživotní láskou i prací. Její názory i postoje na jsou podrobeny zkoušce, svůj přísně vědecký pohled na život teď vidí na svých lékařích a cítí, že je nepostačující. Vztahy se zdravotním personálem jsou však bohatší a složitější, jeden z jejích ošetřujících lékařů je například její bývalý žák.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz