Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Titul v originále: Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 9 ženy 8

Jeffrey Lane – David Yazbek (USA)

ŽENY NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ (WOMEN ON THE VERGE OF A NERVOUS BREAKDOWN)

přeložil Zdeněk Bartoš

9 m, 8 ž, kompars, film. dotáčky

muzikál podle stejnojmenného filmu Pedro Almodóvara

Podle scénáře slavného Almodóvarova filmu z roku 1987 napsali libretista Jeffrey Lane a osvědčený muzikálový skladatel a textař David Yazbek (Donaha!, Dirty Rotten Scoundrels – č. Prodavači snů) muzikál, který byl poprvé uveden v listopadu 2010 v newyorském Lincolnově centru. Jeho přepracovanou verzi uvádí nyní na West Endu londýnský Playhouse Theatre.

V ulicích Madridu konce 80. let, města pulzujícího životem, překotným rozvojem, uměním i vášněmi, se odehrává příběh dabingové herečky Pepy a jejích přítelkyň a známých. Právě v den, kdy se postupně ukazuje, že je opravdu těhotná, ji její milenec Iván náhle opouští. Než se s ním stačí spojit, aby jí svůj čin vysvětlil, setká se s jeho bývalou ženou Lucíí, právě propuštěnou po dvaceti letech z nervového sanatoria, i jeho synem a jeho snoubenkou. Její nejbližší přítelkyně modelka Candela volá o pomoc; právě zjistila, že její nový milenec Malik je hledaný šiítský terorista… Lucía se s feministickou advokátkou Paulínou připravuje k soudu, u něhož se má Iván zodpovídat za to, že ji před dvaceti lety opustil. A Pepa s pomocí dobrosrdečného taxikáře hledá dál po celém Madridu řešení svých problémů…

Děj relativně komorního muzikálu kombinuje prvky feydeauovské frašky s hispánskou citovostí i temperamentem, projevujícím se i ve strhující jazz-rockové hudbě (pro malý živý orchestr), inspirované španělskými žánry a rytmy (flamenco). Česká premiéra muzikálu se konala v dubnu 2016 v Západočeském divadle Cheb v režii Z. Bartoše.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz