World´s Biggest Diamont

Titul v originále: World´s Biggest Diamont

Autor: Gregory Motton
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Gregory Motton (Velká Británie)

WORLD´S BIGGEST DIAMOND (NEJVĚTŠÍ DIAMANT NA SVĚTĚ)

1 m, 1 ž

Text Gregoryho Mottona, rozdělený na deset scén, se odehrává na ostrově, kde žije třiasedmdesátiletý pan Smith, stařec před smrtí. Spolu se svým manželem, který se na scéně nikdy neobjeví, ho přijíždí navštívit šedesátiletá úspěšná právnička paní Thomasová. Dialog, který probíhá mezi Smithem a Thomasovou, je rekonstrukcí dávné lásky, jež nikdy nevyhasla. Postupně se dozvídáme, že tento nikdy nezapomenutý vztah oba ukončili už před třiceti lety - poslední setkání je bilancí, znovuprožitím, omluvou i neustálým proudem obviňování a nepochopení.

Jednotlivé scény se odehrávají v průběhu zhruba dvou dnů v obývacím pokoji domu a na pláži a zachycují jednotlivé fáze setkání, jež je zároveň definitivním loučením. Ani jedna z postav nemá „pravdu", v obou je hořkost i bolest, pocit nespravedlivé křivdy i vědomí viny. Autor se pokouší rozklíčovat chvíli, kdy se láska rozpadá, a přistupuje k tomuto okamžiku nesentimentálně a věcně, jeho text není tedy bolestínský, naopak, mnohovrstevnatost situací a charakterů dává možnost rozehrát základní téma komorního dramatu do neobvyklé šíře.

Hra vyšla tiskem v roce 2005 v Londýně a poprvé byla uvedena v říjnu téhož roku v londýnském Royal Court Theatre Upstairs v režii Simona Ushera.

Gregory Motton se narodil v roce 1961 v Londýně, napsal několik divadelních her, z nichž většina byla uvedena, překládá například Strindberga. Jeho hry se často uvádějí ve Francii.

mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz