Wrong Window!

Titul v originále:

Žánr: detektivka
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Billy Van Zandt, Jane Milmore (USA)

OKNO DO DVORA (WRONG WINDOW!)

přeložil Martin Fahrner

5 m, 3 ž

detektivní komedie

Vynikající crazy detektivka inspirovaná filmovou klasikou Alfreda Hitchcocka. Manželský pár bydlící v nájemním bytě se často baví pozorováním sousedů bydlících v naprosto stejných bytech situovaných přes dvůr.

Jednoho dne vidí v jednom okně něco, co je vyděsí. Manželská hádka, která je pro ně ze začátku zdrojem pobavení, přeroste ve rvačku a nakonec v něco, co dokonce vypadá jako vražda. Jenže okno, v němž ke všemu došlo, je přes dvůr, a ke konci se všechno odehrávalo za zataženými záclonami, takže byly vidět jenom siluety. Jisté není nic, všechno jsou jenom dojmy. Nikdo se tedy neodváží zavolat na policii, jenže vzápětí je žena bydlící ve zmíněném bytě prohlášena za nezvěstnou.

Během vyšetřování se ukáže, že pohřešovaná měla milence a podezřelý může být kdokoli ze sousedů, což zrychlí tempo hry a podezřívavost zahýbe stabilitou manželských párů v domě. Navíc se vrah začíná zbavovat podezřelých a napětí roste…

Tvůrci této vynikající divadelní detektivky navíc použili skvělý jevištní trik. Využívají toho, že byty v domě jsou stejné a stejně vypadá i nábytek (což známe dobře např. z našich paneláků). Děj detektivky se tak může rychle přesouvat z jednoho bytu do druhého. A dění pokaždé šmíruje někdo z okna naproti. Často tak probíhají na jevišti dva děje najednou.

Skvělá hra byla uvedena v květnu 2008 v Lincroftu v New Jersey v Brookdale College Performing Arts Center.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz