Wunschkinder

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 4

Lutz Hübner, Sarah Nemitz (Německo)

WUNSCHKINDER (PLÁNOVANÉ DĚTI)

2 m, 4 ž

Jaká přání si projektujeme na své opečovávané a v blahobytu vyrůstající děti? Jak se mladí lidé vyrovnávají se světem, který nabízí přehršel možností, jak se uplatnit? Jakou roli hrají jejich rodiče? Kdo určuje, co jsou životní cíle a šťastný život? A co děti, které jsou naopak neplánované?

Tyto a další otázky si klade tato „měšťanská tragikomedie“. Dobře situovaní rodiče Gerd a Bettine chtějí pro svého syna samozřejmě to nejlepší. Marcovi je devatenáct, má po maturitě, ovšem do dalšího studia či do práce se mu nechce, potlouká se od ničeho k ničemu, vyjídá rodičům ledničku a spí nebo chodí na párty. Jeho bezcílnost leze na nervy jeho plně zaměstnanému otci, inženýrovi nadnárodní společnosti, i jeho matce, takže oba mu neustále opakují, že je budižkničemu. Matka si vyčítá předchozí výchovu, nepomáhají výhružky, tlak ani diskuze.

Nastane však změna, Marc má novou přítelkyni, devatenáctiletou Salmu, která je přesný opak jeho samého: pomáhá nemocné matce v domácnosti, angažuje se v různých bohulibých projektech, dohání maturitu, protože musí stále pracovat. Taková samostatnost Marca inspiruje, k velké radosti jeho rodičů. Mladý pár plánuje dokonce společné bydlení, když tu nastane zvrat - Selma přijde do jiného stavu. Marcovy rodiče se rozhodnou zakročit a ještě více a bez empatie se snaží prosadit své vlastní představy o životě. Salma dítě potratí. Tím vším se napjaté vztahy ještě zhorší, Marc odjede studovat do jiného města a pomalu se se Salmou rozejdou. Vykročení do nového života je bolestné, nicméně potřebné: Marc přestane komunikovat i s rodiči, kteří poté odjedou za prací do Asie…

Hra autorů úspěšné hry Úča musí pryč! vznikla na zakázku Schauspielhaus Bochum, kde byla také v květnu 2016 uvedena.

Výborná hra pro všechny, kdo chtějí vidět na divadle všednodenní problémy naší společnosti. Zábavné, přesně odpozorované, s mnohotvárnými rolemi, které zjevně herce baví.“ (nachtkritik).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz