Yerma

Titul v originále: Yerma

Autor: Simon Stone, Federico García Lorca
Žánr: drama, tragikomedie, adaptace
Překladatel: Viktor Janiš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 4

adaptace - volně podle F. G. Lorcy

Autor adaptace provedl v původní hře Federica Garcíi Lorcy z roku 1934 o ženě, která nemůže otěhotnět se svým mužem, ale je muži obklopena, velké aktualizace a změny. Zbavil text postav různých pradlen, pastýřů, potlačil básnický jazyk a děj přesunul ze španělského venkova do současného velkoměsta. Z hlavní hrdinky příběhu udělal lifestylovou novinářku a bloggerku. Avšak ústřední motiv a konflikt zůstává podobný i v současnosti – hra ukazuje touhy ústřední postavy, společenské tlaky, které se kolem ní hromadí, a zoufalství, které ji obklopuje. Současným jazykem je zde vykresleno osobní a sociální drama jako rekviem za ztracenou naději. Živelnost a energie anonymní hlavní hrdinky (v textu jako „Ona“) postupně ustupuje horečce a běsnění na její stále bezútěšnější a zoufalejší cestě.

Světová premiéra této aktuální adaptace se uskutečnila v londýnském divadle Young Vic v srpnu 2016, s velkým ohlasem byla uvedena také v New Yorku v roce 2018 a např. berlínská Schaubühne adaptaci uvedla v červenci 2021. Česká premiéra proběhla v Městských divadlech pražských v červnu 2022.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz