Yogakrigen

Titul v originále:

Autor: Ingrid Jorgensen Dragland
Žánr: komedie
Jazyk: norština
Postavy: ženy 5

Ingrid Jorgensen Dragland (Norsko)

YOGAKRIGEN (VÁLKA NA LEKCI JÓGY)

5 ž

komedie

Poněkud hořká norská komedie. Pětice žen (Helga, Ingvild, Gry, Charlotte a cvičitelka Janecke), účastnic hodiny jógy, nenechává své problémy za dveřmi cvičebny, jak doporučuje jóga, ale jednotlivé ženy se naopak trápí, žárlí na někoho blízkého či na své okolí, rozčilují se, zahlížejí zuřivě na ostatní účastnice kurzu jógy, nevraživě na ně dští síru – to vše ale pouze v duchu. Nahlas (jak je v textu zvýrazněno tučně) mluví jen lektorka jógy.

Matka samoživitelka sotva přežívá na hranici chudoby a s hořkostí pozoruje ostatní, které jsou na tom očividně lépe. Toto je její první hodina a má ji na zkoušku zdarma. Další účastnice je ve všem pozitivní a vždycky ve všem úporně hledá pozitiva. Jiná trpí komplexy z toho, že je příliš malá a ještě se dál zmenšuje – nezmizí nakonec úplně? Čtvrtá zase tloustne tak, že už jí činí problém jít na procházku se psem – a svého manžela skoro nevídá, protože ten je naopak posedlý během. Ovšem paradoxně má v sobě nejméně klidu cvičitelka jógy.

I název hry je paradoxní – lze si vůbec představit válku a jógu zároveň? Ženy chodí na jógu, aby na chvíli unikly každodennosti. Té se ale vyhnout nedovedou, cvičení jim jen občas uvolní jinak pečlivě utajovaný blok.

Pointě hry nechybí ironie: dříve se ženy scházely u kuchyňského stolu či v kavárně, aby si popovídaly (a vypovídaly se). Teď chodí na jógu a nemluví spolu vůbec. Úvahy o sobě a o jiných je ale neopouštějí – v jejich mysli probíhá regulérní válka a tyto vnitřní monology obživlé na scéně jsou zdrojem tragikomiky této originální hry.

Autorka hry Ingrid Draglandová (*1965) je původně herečka, nyní i dramatička.

Připravuje se český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz