You Can Still Make a Killing

Titul v originále: You Can Still Make a Killing

Autor: Nicholas Pierpan
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 5

Nicholas Pierpan (Velká Británie)

YOU CAN STILL MAKE A KILLING (POŘÁD SE DÁ VYDĚLAT BALÍK)

6 m, 5 ž

tragikomedie o byznysu

Londýnské City je to jediné a pravé místo pro chlapy, kteří stojí u kormidla. Buď jsi in (egoista a cynik s ostrými lokty), nebo vyřízená nula. Inspirován nedávnou historií napsal britský dramatik lehce ironický, lehce komický thriller o vzestupu a pádu.

Edward a Jack jsou přátelé, oba investiční bankéři. Teď ale přišel rok 2008 a s ním krize. Edwardova společnost zkrachovala. Následoval finanční i společenský pád, nucený prodej domu, marné vysedávání v místní kavárně s vidinou možného kontaktu s některou s manželek jiných bankéřů ze City a stěhování do „podřadné“ čtvrti. Edward nakonec přetrpí ponižující přijímací pohovor v regulačním úřadě, ve státní sféře, kterou dřív považoval za přístav neschopných zkrachovalců, a začne pracovat na druhé straně. Jeho nový život ale přináší mnoho dobrého. Syn najednou nemá kázeňské problémy ve škole, Edwardovi zbývá čas na rodinu a svou práci začne brát jako poslání, chce finanční trh zbavit praktik, které způsobily jeho kolaps a osobní bankrot. Nadšení pro fair play mu ale vydrží přesně do chvíle, kdy jsou jeho děti vyloučeny ze soukromé školy, protože dál nemůže platit.

Jack se krizí nenechá zaskočit, a přestože na něho taky čekal vyhazov, přitlačí ke zdi svého šéfa Sira Rogera, vydírá ho prozrazením některých firemních tajemství a místo si udrží. Projeví se jako pravý žralok a v době krize vydělá ohromné peníze na akvizicích skomírajících firem stylem „účel světí prostředky“. Státní aparát ale potřebuje vykazovat efektivitu, na velké ryby nemá, ale ty menší čas od času lapí. Exemplární obětí se stane Jack a tak jako u něj Edward před časem žebral o místo, tak teď Jack žebrá o milost. Té se mu ale nedostane. Edward se naopak s radostí přihlásí na Jackovo uvolněné místo a svému přijetí pomůže kompromitujícími dokumenty, které během své úřednické kariéry vyhrabal na Sira Rogera.

Jack je ve vězení a bez peněz, Edward na koni, rodina se mu rozpadla, ale má úspěch a moc a po šéfově smrti na něj čeká prázdný trůn šéfa podniku, vrchol úspěchu.

Hru uvedlo londýnské divadlo Southwark Playhouse v říjnu 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz