You Can’t Take It With You

Titul v originále:

Autor: Moos Hart, George S. Kaufman
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 12 ženy 7

George S. Kaufman, Moss Hart (USA)

YOU CAN´T TAKE IT WITH YOU (VŽDYŤ JSME JEN JEDNOU NA SVĚTĚ)

12 m, 7 ž

situační komedie o 3 dějstvích

Dějištěm této dynamické komedie pro velké scény je byt hlavní postavy, Martina Vanderhofa v New Yorku – v prvním dějství ve středu večer, v druhém o týden později a ve třetím dalšího dne.

Jde o jednu z prvních „hippie“ komedií o jedné výstřední rodině (u nás ji může volně připomínat legendární televizní seriál Taková normální rodinka). Obyčejná dívka Alice se zamiluje do svého nadřízeného a zasnoubí se s ním. Skutečné potíže ale začnou, když snoubenci chtějí seznámit své úplně rozdílné rodiny…

Pan továrník Kirby (karikatura kapitalisty, vážný tlustý muž, který se sotva vejde do žaketu, s nezbytným doutníkem v ústech a suitou přitakávačů) má velké plány s blokem newyorských domů, jež postupně odkupuje a hodlá na jejich místě vybudovat novou továrnu. Bylo by se mu to podařilo, nebýt tvrdohlavého staříka Martina Vanderhofa majitele jedné z nemovitostí. Početná rodina Vanderhofových totiž patří k živočišnému druhu, který v obchodních kruzích dosud nebyl objeven a popsán - k lidem, kteří se nedají koupit.

Vanderhofovi jsou vůbec výstřední. Až na jednu výjimku nechodí do zaměstnání, už dvaadvacet let nezaplatili daně, protože na ně nevěří, ale s o to větším zápalem se věnují tomu, co je opravdu těší. Když vstoupíte do haly jejich domu, naskytne se vám interesantní pohled na starého muže v řecké tóze a s havranem na rameni, kterak pózuje s talířem v ruce jako model pro obraz diskobola. Slečna v baletní sukni během servírování moučníku nacvičuje pas de deux za rytmického tleskání šíleného Rusa, učitele tance. Další členové rodiny si krátí čas sjížděním ze zábradlí schodiště. Nikdo z nich ani nepozdvihne obočí, když domem zaduní detonace - to jen hlava rodiny vyrábí ve sklepě petardy. S takovým světem pan Kirby nemá mnoho společného, a pohlíží proto s nelibostí na plány svého syna a viceprezidenta společnosti Tonyho oženit se se členkou klanu excentriků, svou sekretářkou Alicí Vanderhofovou.

Američané prošli vyčerpávající zkouškou odolnosti po hospodářské krizi, která poznamenala celá 30. léta. Poselství komedie o tom, že peníze nejsou všechno (adekvátní parafrází původního názvu by bylo nejspíše Do hrobu si je nevezmeš) a je třeba věřit i v jiné hodnoty, působila na tehdejší publikum jistě konejšivě a je jistě stále aktuální i v dnešní době, nápadně podobné té před desítkami let.

Výtečná komedie s rolemi pro herce různých věkových kategorií měla premiéru 14. 12. 1936 v Booth Theatre v New Yorku a dočkala se celkem 838 představení. V roce 1937 dokonce získal jako jedna z mála komedií prestižní Pulitzerovu cenu. Hra byla posléze v roce 1938 s úspěchem zfilmována.

Velký comeback přišel v srpnu 2014, kdy byla komedie s úspěchem uvedena na Broadwayi.

http://en.wikipedia.org/wiki/You_Can%27t_Take_It_with_You

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz