Zabít Johnnyho Glendenninga

Titul v originále: Kill Johnny Glendenning

Žánr: komedie
Překladatel: Jakub Škorpil
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 2

D C Jackson (Velká Británie)

ZABÍT JOHNNYHO GLENDENNINGA (KILL JOHNNY GLENDENNING)

přeložil Jakub Škorpil

6 m, 4 ž

detektivní černá komedie

Když se proti sobě postaví dvě legendy glasgowského podsvětí, nemůže to dopadnout dobře. Uhlazený „obchodník“ Andrew MacPherson chtěl společně s bývalým teroristou z řad ulsterských loyalistů Johnny „Bastardem“ Glendenningem prodat jisté množství drog. Nejen, že to nevyšlo, ale Johnnyho navíc popudilo zjištění, že nazítří o něm má v bulvárních novinách vyjít článek obviňující ho z udavačství. Tak nějak tuší, že v tom má prsty Andrew. Patřičně krvavé „řešení“ se odehrává na zapadlé prasečí farmě a kromě již zmíněných se do něj zapojí i postarší bulvární novinář (a autor knižních životopisů obou protivníků) Bruce, dvojice MacPhersonových „zaměstnanců“, která měla Bruce pohlídat, i dosti obskurní majitel farmy a jeho poloslepá matka. A i když se to zprvu nezdá a cesta vede přes pět mrtvol, nakonec zvítězí láska.

DC Jackson označuje za hlavní inspirační zdroje Martina McDonagha, Quentina Tarantina a Davida Mameta. Od prvních dvou si bere groteskně krvavé rozuzlení (které však vidíme na začátku: komedie má obrácenou chronologii), zatímco mametovské ozvuky najdeme především ve výstavbě dialogů.

Stejně jako v úspěšném Mém romantickém příběhu prokazuje Jackson i zde ohromný cit pro groteskní dialog, ironii, sarkasmus a černý humor – v této hře je logicky méně sentimentální, o to víc ale teče krve.

Hra měla premiéru v září 2014 v edinburském Royal Lyceum Theatre a následně ji uvedlo i glasgowské Citizens Theatre. Česká premiéra proběhla hned rok poté - v říjnu 2015 ve Švandově divadle v Praze.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz