Začátek

Titul v originále: Beginning

Žánr: hra
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

„Vložila jsem své srdce do dlaně a ukázala ti ho. Nabídla jsem ti ho. Dobrovolně. Byla jsem statečná.

Je velmi brzo ráno a Danny je poslední, kdo ještě neodešel z včerejší party. Laura sedí na gauči, pozoruje ho a nakonec přijde se zcela jasnou pobídkou: Vyspi se se mnou. Dannyho mírně vykolejí Lauřina otevřenost a, jak se ukazuje, na takovou upřímnost není vlastně nikdo úplně připravený. S racionalitou, která za daných podmínek působí až komicky, se postavy v rámci dialogu snaží přiblížit vytyčenému cíli a při té příležitosti vyjevují své pochybnosti, životní bolesti a traumata i jakousi životní nejistotu a své vnitřní touhy i cíle.

Dialog na téma co by se stalo, kdybychom k sobě byli od začátku zcela otevření umně pracuje se proměnami běžných small-talk v zásadnější pasáže, kde se na půdorysu banálního, povrchního rozhovoru rýsuje cosi opravdového prosakujícího z nitra postav. Hra dopodrobna sleduje začátek jednoho vztahu zhuštěný do jediného, velmi brzkého rána. Hra není lascívní a vyhýbá se bulvárnímu přístupu k danému tématu. Hra měla premiéru v Royal National Theatre (scéna Dorfman Theatre) v Londýně 12. října 2017 a sklidila nebývalý úspěch u diváků i odborné veřejnosti. České premiéry se ujal soubor SpoluHra v pražské La Fabrice v březnu 2020.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz