Zachraňte Francii!

Titul v originále: Pauvre France!

Autor: Jean Cau
Žánr: hra
Překladatel: Jiří Matějíček
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Jean Cau (Francie)

ZACHRAŇTE FRANCII!

překlad Jiří Matějíček

3 m, 2 ž

1 dekorace (byt)

Zakladatel a majitel prosperující čistírny a prádelny z Limoges, pan Victor Tabouré, přijíždí neohlášen do Paříže. Chce si vylít srdce synovi Michelovi, že jeho manželka a Michelova matka utekla do Tyrol s Victorovým bratrem.Místo útěchy ho však čeká další rána. Zjišťuje, že Michel sdílí nejenom byt, ale i lože s jiným mladým mužem, švarným José. Pokouší se vrátit syna na správnou cestu heterosexuálního manželství s perspektivou vnuků a přivádí mu prostitutku Martinu. Pokus skončí Michelovým útěkem. Tím nejenom selhala Victorova snaha, ale navíc on zůstává v bytě sám s Josém. Victor se nevzdává. Po řadě burleskních konfrontací chce „konvertovat" i Josého. Znovu prostřednictvím Martiny. Znovu fiasko. Do toho se však objevuje Victorova uprchlá manželka Beatrice. Dobrodružství skončilo rozčarováním a ona je nyní připravena zasáhnout do osudů rodiny. Victor tedy začíná souboj na dvou frontách. Nakonec pochopitelně dochází ke smíření ( protože rodinu je přece třeba zachovat!) a Victor s Beatricí nacházejí i řešení problému s Michelem. Řešení, které vypadá velkoryse, ale ve skutečnosti je zcela v zajetí myšlení a kritérií ( francouzského, či jakéhokoliv jiného) maloměsta.

Známý esejista, romanopisec a dramatik Jean Cau naplnil objednávku francouzské adaptace nepříliš úspěšné americké komedie dosti osobitě.Z původního textu totiž odoperoval psychoanalytické zázemí a soustředil se na charaktery ryze evropské. Victor je představitelem manufakturní solidnosti starého kontinentu (povšimněte si prosím, že neříkám „zlatých českých rukou"), podnikatel, který se poctivě vypracoval a který se u toho pořádně nadřel. Ale zato nyní má svůj pevně vybudovaný svět, s jeho hodnotami, s jeho pravidly a nezbytnými společenskými vazbami, které představují jistotu postavení na hladině provinčního rybníka. A najednou je ta poklidná hladinka plná vírů. Nejdříve Beatrice, a potom Michel.Victor je tedy stále znovu konfrontován s „jinakostí", s jiným způsobem života, s jinými hodnotami, s cizinci. Znamená smířlivý konec, že se Victor s těmito „jinakostmi" vyrovnal? Čerta starého.Naučil se je využívat tak, aby z nich ve svém vlastním světě měl prospěch.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz