Zaginiona Czechosłowacja (sztuka polska)

Titul v originále: Zaginiona Czechosłowacja (sztuka polska)

Žánr: groteska
Jazyk: polština
Postavy: muži 7 ženy 8

Małgorzata Sikorska-Miszczuk(ová) (Polsko)

ZAGINIONA CZECHOSŁOWACJA (sztuka polska)

ZTRACENÉ ČESKOSLOVENSKO (polská hra)

6 m, 6 ž, ženský chór

Hra z roku 2009 je groteskním, poněkud povrchně pseudohumorným rozmýšlením o hledání ztraceného Československa.

Hlavní hrdinkou je Marta Kubišová, hrou prochází její příběh s hudební skupinou Golden Kids, jaro a srpen roku 1968. Na postavě Marty je zobecněn mýtus hrdinky, ať už je to Johanka z Arku či Afghánská vězenkyně. Děj hry se odehrává retrospektivně v roce 1968, ve hře vystupují i další známé postavy, např. Helena Vondráčková, Václav Neckář či dvě homosexuální dvojice - Křemílek s Vochomůrkou a Zdeněk s Pepíčkem.

Hra začíná výslechem Hrdinky. Hrdinka si nepamatuje na to, že by někdy byla Johankou z Arku ani vězněm v Kandaháru. Vyšetřovatelka tedy shrnuje: Není hrdinky, není historie. A dále se ptá: Co je to Československo? Byla to bájná země? Nebo město? Zmizelo a my čekáme na informace, které nám pomohou odkrýt roušku historie.

Příběhem prostupují paralelně dějové vsuvky, např. Křemílek a Vochomůrka se velmi milují, nicméně v aktu jim překáží zima. A jaro nepřichází, protože ho Krteček drží v zemi. Křemílek tedy zařídí, aby jaru zazpíval Ptáček zpěvavý a jaro je tu. Rok 1968 a invaze spojeneckých vojsk může začít...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz