Záruka touhy

Titul v originále: Lustgarantie

Žánr: komedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 4

tragikomedie

Inge, Gertraud a Klára jsou netypické sedmdesátnice – vdova, bývalá herečka a důchodkyně. Trýzní ve fitcentru svoje staré kosti a vzpomínají na doby, kdy jim jejich těla přinášela radost. Budoucnost je jasná, moc nejen toužebných zážitků jim už asi nabídnout nemůže. Klářin manžel trpí demencí a byl proti její vůli jejich vlastní dcerou přestěhován do domova důchodců, Gertaud má za sebou tři manželství a vzpomíná na hereckou kariéru a Inge pohřbila svého manžela již před mnoha lety, bere vše již s humorem. Všechny mají jedno společné – láska a se jsou pro ně minulostí. Jak jsou na to ale jejich touhy? Patří jejich erotické touhy minulosti?

Staré dámy se rozhodnou udělat ještě před svým odchodem ze světa něco mimořádného. Od přepadení banky je nakonec upuštěno, avšak nadchnou se pro jiný plán – dírou na trhu jsou nejen různé kurzy pro seniory, ale určitě i seniorský nevěstinec s dámami pokročilého věku, záruka vášně.

Přítelkyně si obstarají všechny důležité propriety, Gertraud poskytne staré divadelní kostýmy a Klářin byt se promění na bordel. Stoupne životní energie, zapomenuty jsou křečové žíly a další bolístky. A když jde úředník z finančního úřadu zkontrolovat tuto novou živnost, dojde k nečekaným komplikacím a zvratům, protože ženy ho považují za prvního zákazníka... Postavy doplňuje sedmnáctiletá vnučka Kláry, jež seniorky od jejich nápadu odrazuje, aby se pak stala jejich obdivovatelkou.

Autorka se zhostila citlivého tématu sexu ve stáří s radikálním humorem, hořká komedie prolamuje nejedno tabu, jež kolem seniorské sexuality vzniklo. Jde o výtečnou a provokativní příležitost pro tři starší herečky. Hra byla uvedena 17. 3. 2011 ve Villachu v divadle neuenbuehnevillach a setkala se okamžitě s velkým úspěchem. U nás tuto výtečnou komedii poprvé uvedl ochotnický DS Žlutičan v květnu 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz