Zase vedle

Titul v originále: Zase vedle

Autor: Ivan Mládek
Žánr: komedie, tragikomedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 2

ZASE VEDLE

Prostitutka Eva má poměr s deseti zámožnými ženatými muži. Přijde do jiného stavu se svým bývalým pasákem Friedrichem, kterého miluje. Když Eva Friedricha přesvědčí, že je v jiném stavu s ním, vymýšlí spolu, na kterého boháče dítě svedou. Když si uvědomí, že se klienti Evy spolu neznají, rozhodnou se ždímat vysoké alimenty z deseti bohatých zákazníků. Pro strach z manželek, ze ztráty společenského kreditu a z obav o kariéru nikdo z nich neodporuje a všichni ochotně platí. Eva a Friedrich inkasují každý měsíc příjem 100.000,- marek a rychle bohatnou. Po pěti letech na sebe narazí dva z plátců alimentů - skladatel Keller a hoteliér Adler. Keller se svěří Adlerovi se svým osudem, Adler podle jeho vypravování zjistí, že oba platí vysoké alimenty té samé prostitutce na to samé dítě. Kellerovi neprozradí, že jsou oba ve stejném maléru a hned volá svému advokátovi. Plánují, jak dostat z prostitutky alimenty zpátky. Předpokládají, že na dítě mohou platit ještě další muži a tak uvažují o anonymu, kterým by prostitutce sdělili, že jeden z plátců odhalil její velký podvod a žádá všechny alimenty za pět let zpět. Kvůli manželce si Adler nemůže dovolit aféru a tak nejedná s prostitutkou otevřeně.

Pod hrozbou udání jeden z deseti plátců Evu anonymně vydírá o třicet tisíc marek měsíčně. Eva s přítelem Friedrichem se snaží přijít na to, který z deseti boháčů jim "pouští žilou". Zabijí Kellera, o kterém jsou přesvědčeni, že je vyděrač. Pro kontrolu uloží jako vždy požadovaných 30.000 marek do mrtvé schránky - ale peníze si opět někdo vyzvedne. Dále pátrají a dospějí k dalšímu podezřelému. Zabijí ho - a ZASE VEDLE! Při kontrolní operaci po vraždě zase si někdo peníze vyzvedne. Když Eva a Friedrichem zlikvidují třetího plátce, policisté přijdou na spojitost všech vražd. Sledují bývalou milenku všech zavražděných Evu a jejího partnera Friedricha a usvědčí je v závěrečné scéně, kdy se dvojice snaží zavraždit dalšího "otce" - Adlera. Po zatčení vraždící dvojice vyjde najevo, že už první zavražděný byl hledaným vyděračem. Schránku po jeho smrti a pak i po smrti dalších boháčů vybírala servírka, která vyslechla v kavárně hovory Evy s Friedrichem, ke všem dalším vraždám došlo naprosto zbytečně. Eva, Friedrich a servírka jsou po půl roce propuštěni na svobodu a stávají se informátory policie.

Celá hra se odehrává v městské kavárně, kde se střídavě scházejí Eva s Friedrichem, policisté a také Adler se svým advokátem. Těžiště komičnosti této tragikomedie by bylo v naivních směšných rýmech a pak zejména v jejich nehodícím se klasickém "hamletovském" přednesu. Žádná vražda se neodehrává na jevišti, všechny akce vyplynou z veršovaných dialogů.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz