Žasmin

Titul v originále: Žasmin

Autor: Inga Ábele
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 4 ženy 5

Inga Ábele (Lotyšsko)

ŽASMIN (JASMÍNA)

4 m, 5 ž, 2 opice

Emocemi nabitý, velmi zdatně napsaný text, který autorka vystavěla na půdorysu čechovovských motivů, především z Višňového sadu (například vlastní titul hry je jménem ústřední hrdinky a zároveň reálným keřem, jehož zničení předznamenává také hrdinčin osud). Hlavními tématy jsou láska a věrnost, pokorné podřízení se osudu a boj o uchopení života do vlastních rukou. Děj se odehrává v současnosti.

Do domu Jasmíny a Artise, kde bydlí se svým synem a babičkou Gertrudou, přicházejí exekutoři. Rodina se ocitla v úzkých poté, co Artis přišel o peníze na svém pracovním dobrodružství v Moskvě. Je jasné, že přijdou o všechen majetek, dům rodiny Eků. Artis se cítí velmi ponížen, ale on i jeho žena jsou odhodláni těžkosti překonat. Přece se milují.

Do této situace najednou vstupuje Laura, snacha Gertrudy, matka Jasmíny. Před mnoha lety odešla z domu, se kterým se cítila svázána povinností, které se říkalo láska, ale ji pouze omezovala. Projezdila svět a stala se polykačkou mečů v cirkuse. Lauru doprovází slavný hudebník Michael a jeho dvě opice. Michael totiž dává přednost komunikaci se zvířaty před rozhovory s lidmi. Sestavu postav doplňuje pár Lana a Viktor, stárnoucí nymfomanka a její nevyspělý milenec, kteří žijí v domě Eků v pronájmu.

Artis se téhož večera vrací domů opilý, uráží svou věrnou ženu a dokonce ji udeří. Pak upadne do opileckého spánku. Jasmína nasedne do auta k Michaelovi a stráví s ním noc.

Druhého dne si Artis na nic nepamatuje a snaží se udobřit si svou ženu. Ta už ale propadla kouzlu „skutečné" lásky, ne svazku z rozumu a z povinnosti, kterým je od svých devatenácti let svázána s Artisem. Napjatá atmosféra celého dne, kdy Viktor chce opustit Lanu, Lana svede Artise, babička Gertruda trpí bludy o svém zastřeleném manželovi, kterého musela sama pochovat, vyvrcholí letní bouří, novým příchodem exekutorů, tentokrát opilých, a rvačkou opic, kdy jedna druhou smrtelně zraní.

Okouzlení Jasmíny a Michaela je vzájemné, rozhodnou se spolu utéct. Laura však Michaela přesvědčí, že její dcera mu nemůže dát to, co on od života potřebuje, klid pro svou práci, a že pouze ona, Laura, která si, aby nenarušila jeho klid, nechala provést potrat v pokročilém stadiu těhotenství, mu může být vhodnou partnerkou.

Jasmína zcela ztrácí svou beránčí povahu, uráží manžela všemi možnými způsoby, oznámí mu, že ho opouští a vezme s sebou jejich syna. Babička Gertruda se pokouší ukončit svůj dlouhý smutný život skokem do řeky. Laně se podaří ji zachránit. Jasmína se vrací z hotelu, kde měla sraz s Michaelem, ten se ale neukázal. Zůstala po něm pouze jedna mrtvá opice, druhou zapomněli v zahradě, kde zničila jasmínový keř, a kreditní karta na zaplacení dluhů.

Text je v agentuře k dispozici v ruském překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz