Závrať

Titul v originále: Závrať

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Eva Prchalová

ZÁVRAŤ

3 m, 2 ž, opice

K lásce vedou dvě cesty. Jedna je obyčejná, přímá a řádná. Druhá je špatná, vede přes smrt, a to je geniální cesta.” (Thomas Mann)

Surrealistický příběh jednoho obyčejného manželství. Ludvík a Ingrid nervózně očekávají návštěvu. Ludvík se zchlazuje u otevřeného okna, Ingrid sužuje závrať a svěřuje se Ludvíkovi s ranním zážitkem: V supermarketu potkala svého oblíbeného seriálového hrdinu Tonyho Srdcerváče, schovala si pistáciovou skořápku, kterou z něho sloupla a do kapsy mu strčila svou oblíbenou plyšovou opičku z klíčenky. Přichází návštěva. René a Sylvie nejsou manželé a jsou mladší. Hlavně mladší, než na fotografiích, které poslali emailem. Ukáže se totiž, že v bytě Ludvíka a Ingrid má zřejmě dojít k něčemu na způsob předem dohodnuté swingers´ party. Mladší pár je v tomto směru iniciativnější a zkušenější: starší manžele zprvu pohoršuje svými cynickými moudrostmi, ale postupně sebou nechávají oba mladými manipulovat. Sylvie Ludvíka odláká z obýváku, zatímco René poskytuje Ingrid masáž nohou. Alkohol posiluje její náchylnost k závrati a René ji povzbuzuje, aby v sobě uvolnila potlačovanou lásku. Po aktu se do pokoje vrací samotná Sylvie. Tvrdí, že se Ludvík po neúspěšném pokusu o soulož uchýlil na balkon. Ingrid ovšem stále tvrdí, že jejich byt žádný balkon nemá. Ve svém omámení však nakonec uvěří (nebo je to celé sen?), že Ludvík na balkoně se chystá skočit dolů, a tak Ingrid v zoufalé snaze zachránit ho buší do zdi, za níž podle Sylvie má balkon být. Po tomto klimaxu se Ludvík vrací mokrý – byl totiž dole na náměstí, kde se poté, co vyslechl Ingrid s Reném, chladil v kašně. Ingrid Ludvíka mateřsky vyfrotýruje a pak spolu začnou tančit, odcházejí na ulici – nebo na balkon? Do pokoje vchází Tony Srdcerváč s opicí, která tančí pro něho.

Hra získala 1. cenu Dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz