Zázrak v černém domě

Titul v originále: Zázrak v černém domě

Autor: Milan Uhde
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 4

Milan Uhde (* 28. července 1936)

ZÁZRAK V ČERNÉM DOMĚ

Komedie o dvou dílech (2002)

4 m, 4 ž

„Černý dům" jako honosné sídlo příští rodiny postavila s podporou rodičů mladá úspěšná advokátka, aby získala za muže právníka doktora Pompeho, který se po léta nemohl odhodlat ke svatbě. Jeho váhání bylo dáno i tím, že pocházel z rodiny zatížené duševní poruchou. Nakonec manželství vzniklo a trvá. Dům, vlastně hříšný pokus o koupi lásky, však celou rodinu těžce poznamenal. Lpění na domě zavinilo, že doktor Pompe před vzplanutím druhé světové války odmítl odejít se svou židovskou manželkou a jejími rodiči do ciziny. Ze stejného důvodu zabránil tomu, aby byl dům prodán a z výtěžku zaplacen ilegální přechod židovského švagra do zahraničí. Švagr posléze zahynul. Ze strachu o dům přiměl doktor Pompe ženu, aby se zřekla židovských předků a v paternitním sporu dokázala podvrženými doklady, že není jejich dcera. Doktorka Pompeová kvůli tomu dodnes trpí pocitem viny. Strach o dům způsobil po dalších třiceti letech, že doktor Pompe vydědil syna Dušana, který upadl do nemilosti komunistické vlády. I dnes je chorobná obava o dům příčinou, proč doktor Pompe brání převozu dcery Šárky na psychiatrickou kliniku: bojí se, že Šárčinu rozvádějícímu se manželovi, a nikoli jeho duševně nemocné manželce svěří soud do péče jejich společnou dceru a že skrze tuto vnučku později přejde část domu do „cizí" rodiny.

Tak aspoň vykládá rodinnou historii fanatik pravdy právník Dušan, nejstarší syn Pompeových, který se v černovou neděli roku 1992 dostaví se ženou Viťkou na rodinné setkání, od něhož si matka Pompeová slibuje, že povede ke smíru a k obnově Dušanova dědického práva. Jenže otec Pompe se rozhovoru s Dušanem teatrálně vyhýbá a věnuje se opravě vodovodního kohoutu. Dobrou duší hry a zázrakem v černém domě je Dušanova manželka Viťka. Ta na rozdíl od manžela prokazuje tchánovi a tchyni úctu za prožité utrpení. Zachrání Šárku od sebevražedného pokusu, prosadí, že dům v novém dědickém řízení celý připadne nemocné švagrové a bude jí zdrojem přilepšení, a nepřímo přispěje k tomu, že otec Pompe poté, co neodbornou manipulací zavinil, že praskla ústřední vodovodní trubka, upustí od další terorizace rodiny a připustí příchod řemeslníka. Dušanovu závěrečnou omluvu však přijme po komediantsku: dál předstírá, že si ho plete s mladším synem. Matka přesto doufá, že se při příštím setkání podaří rodinný smír dovršit.

Milan Uhde nám zpočátku předkládá vskutku groteskní obraz jedné rozhádané rodiny, plné zakonzervovaných iluzí a křivd, aby nás krok za krokem vedl hlouběji k tragickým historickým kořenům jejích problémů.

Světovou premiéru hry uvedlo 9. března 2007 v režii Juraje Nvoty pražské Divadlo Na zábradlí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz