Život je krásnej

Titul v originále: Život je krásnej

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 5

Karel František Tománek

ŽIVOT JE KRÁSNEJ2005

3 m, 5 ž

Text bývá řazený k postkonverzačním hrám, které předmětem zájmu vědomě činí wildeovský dialog. Hra na téma vztahů mezi pohlavími, rozdílů mezi nimi a společného lidského základu je napsaná pro čtyři ženy a tři muže, anebo pro tři ženy a čtyři muže - záleží na výkladu postavy Jany, která je na začátku vyprávění ženou a na konci mužem. Od první chvíle sledujeme současně několik příběhů: učitelky Aleny a jejího muže, lékaře Alana, herečky Věry a jejího partnera, sochaře Františka a dosud nezadané Porsche, která - přestože touží po dítěti - rozhodně netouží po žádném vztahu. Shodou okolností a náhod se naši hrdinové potkávají a jejich životní osudy se začnou překvapivě proplétat. Všichni se dříve či později ocitnou v okamžiku, který bývá nazýván „krizí středního věku", a to se všemi průvodními jevy, které tyto krize přinášejí: rozchody, pochybování o smyslu života, o vlastní práci, o tom, zda-li mít či nemít děti, drogy, alkoholizmus atp. První polovina představení vrcholí divadlem na divadle, kdy Věra, při své nejnovější premiéře, přestane hrát předepsané postavy, ale místo nich si dosadí sama sebe a své známé.

Život je krásnej2005 se odehrává v současnosti, patnáct let po tzv. sametové revoluci, zčásti v Praze a zčásti ve velkém průmyslovém městě na severu Čech. Nebýt postavy mladíka, mohlo by vyprávění klidně fungovat jako celkem vydařený sitcom. Dialogy, psané s odstupem a humorem, jsou efektně vypointované a většinou vytvářejí atmosféru grotesky. Mladík do příběhu vnáší ale prvek nejistoty a tajemství. Setkání s ním život ostatních postav zásadně ovlivní, ale jeho příběh je záměrně nedořečený a dává tak inscenátorům široký prostor pro vlastní invenci. Podobně je tomu i s celkovou strukturou hry, která jako - série obrazů, které se na sebe volně tematicky a chronologicky navazují - nepředepisuje inscenátorům žádný pevný rámec.

Život je krásnej 2005 nabízí velké a zajímavé herecké příležitosti pro představitele všech rolí (svým rozsahem jsou si v podstatě rovnocenné). Hra byla oceněná čestným uznáním v dramatické soutěži Nadace Alfréda Radoka za rok 2004, na repertoáru se poprvé objevila v Činoherním studiu Ústí nad Labem v říjnu 2017.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz