Zločiny z vášně (Zločiny.ženy.doc)

Titul v originále: Prestuplenija strasti

Autor: Varvara Fajer
Žánr: hra
Překladatel: Naděžda Krejčová
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 3

Varvara Fajer (Rusko)

ZLOČINY Z VÁŠNĚ / ZLOČINY.ŽENY.DOC (PRESTUPLENIJA STRASTI)

přeložila Naděžda Krejčová

3 ž

Syrová a surová dokumentární hra - přepis skutečných rozhovorů ruské novinářky se dvěma vězeňkyněmi, odsouzenými za vraždu muže, či spoluúčast na ní. Čím blíž se novinářka snaží k těmto ženám dostat, tím víc se musí sama ukázat. Také ona řeší svou vášeň, své ponížení, svou nenávist… Dialog s „vražednicemi” se tak stává vlastně svéráznou terapií jedné intelektuálky.

OLGA: Napsal mi, že bych se měla starat vo děti a ne zabíjet chlapy, a že je ve mně tolik nenávisti k chlapům! Já se sotva zbavila tý urážky a von mi zase píše: „Teď ti nemůžu pomoct, teď mám sám problémy…“ Fetoval, a jak jsem pochopila z toho jeho dopisu, tak si zase píchá, to ten jeho škrabopis, von ti škrábe jako prase. Pak jsem mu taky napsala poslední dopis: „Užívej si, dokud sedím, ale až mě pustí, tak si buď jistej, že tě vykastruju nebo něco, každopádně ti něco udělám.

Varvara Fajer (dříve Galina Siňkina) je ruská novinářka, režisérka, autorka, herečka a v neposlední řadě také politická aktivistka, vystudovala žurnalistiku na Fakultě mezinárodní žurnalistiky a poté režii na VGIKu. Je autorkou, režisérkou i herečkou řady inscenací experimentálního divadla Teatr.doc, založeného v Moskvě v roce 2002. Vedle divadelní tvorby se zabývá i filmem, natočila několik dokumentárních filmů. Mezi její další projekty patří například Babičky a sex, hra o vnímání sexu ve starším věku a protikladu mezi tělesným stavem a psychickou touhou, nebo projekt Tajemství o životě divadelní sekty. Největší úspěch ale měla ostře satirická inscenace, uváděná v Teatru.doc s názvem <em>BerlusPutin (svérázná adaptace textu Daria Fo Dvouhlavá anomálie).

Hra Zločiny z vášně byla první dokumentární hrou představenou v divadle Teatr.doc a vznikla na základě metody verbatim z rozhovorů pořízených s vězeňkyněmi z Orlovské věznice.

Česká premiéra proběhla v Divadle Komedii / Centru východní dramatiky v červnu 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz