Zlom vaz!

Titul v originále: Break a Leg

Autor: John O´Brien
Žánr: komedie, černá komedie
Překladatel: Martin Novotný
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 4

4 m, 12 ž (variabilní obsazení)

komedie o dvou dějstvích

Brilantní situačně-konverzační komedie, odehrávající se v prostředí poslední divadelní zkoušky na představení. A ta samozřejmě vypadá tak, jak bývá naším černým snem: nic totiž nefunguje, jak má. Humor tohoto textu má dvě roviny – jednak tu situační, plnou katastrofických přehmatů, telefonů, zvonících až po jejich zvednutí, svévolně jezdící tahy, provádějící scénické změny uprostřed dialogů, završených totálním kolapsem celé dekorace. Jednak konverzační, kdy je celý text prošpikován hláškami, vtipy, dvojsmysly a dvojznačností slov, kdy autor „přehazuje výhybku“ o 180° na bázi jediného slůvka.

Komedie z divadelní generální zkoušky, odehrávající se na jevišti středoškolského divadla. V režii paní Polly O´Connorové se pere inscenace s ohromným množstvím vtipných jevištních nezdarů, včetně zhroucení dekorace, chaotické svatby a neustálého přerušování hlášením místního rozhlasu. Polly čelí nekonečným rošťárnám svých nespoutaných studentů suchým vtipem, který je s každou další katastrofou čím dál více podrážděnější. Nicméně se však dozvídáme, že možná i ona je jen hercem na jevišti, což do hry přidává další vrstvy.

Herci zvedají telefon dřív, než zazvoní, dveře se otevírají ještě, než někdo zaklepe, Zbraň střílí, kdy by neměla a nefunguje, když by měla. Světla blikají či svítí podle své vlastní úvahy. A k dovršení všeho se hlavní herečka rozčílí, protože přítel její matky utekl s matkou jejího přítele…

Skvělá komedie, která svým maximálně svižným tempem i rozsahem fraškovitých katastrof a přehmatů velmi připomíná Fraynovo Bez roucha (Noises Off) na studentské bázi, a je také obdobně populární. Od svého vzniku v roce 1983 se prohnala Amerikou jako tajfun a byla inscenována od Východního po Západní pobřeží a od Washingtonu po Floridu a inscenuje se dodnes.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz