Zlozvyk umění

Titul v originále: The Habit of Art

Autor: Alan Bennett
Žánr: hra
Překladatel: Zuzana Josková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 2

Allan Bennett (Velká Británie)

ZLOZVYK UMĚNÍ (THE HABIT OF ART)

z angličtiny přeložila Zuzana Josková

10 m, 2 ž

Bennettova zatím poslední hra (2009) byla uvedena v londýnském Národním divadle a zachycuje jednu zkoušku hry současného dramatika, jejímiž hrdiny jsou básník W.H.Auden, skladatel Benjamin Britten a jejich životopisec Humphrey Carpenter. Jedná se tedy o „divadlo na divadle“, a „hru ve hře“.

Dramatik Neil ve své hře zkoumá složité vztahy mezi uměním a soukromým geniálních umělců – a vztah, který mají „obyčejní lidé“ – Kalibáni – k „nesmrtelným“. A konečně tématem hry je i vztah vysokého a nízkého v tom nejobskurnějším slova smyslu: Auden i Britten jsou zde představeni nejen jako geniální umělci, ale také jako praktikující homosexuálové, jejichž „úchylka“ byla společností trpěna, byť je v jejich době stavěla de iure mimo zákon. Fakt, že Bennettovými hrdiny jsou však zároveň současní herci, kteří Neilovu hru studují, dodává textu další rozměr: Generace géniů, jakkoli rozporuplných, vymřely, zůstali jen (?) Kalibáni.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz