Zweieinhelb Leben des Heinrich Walter Nichts

Titul v originále: Zweieinhelb Leben des Heinrich Walter Nichts

Autor: Lukas Linder
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 2

Lukas Linder (Švýcarsko)

DIE ZWEIEINHALB LEBEN DES HEINRICH WALTER NICHTS (DVA A PŮL ŽIVOTA HEINRICHA WALTERA NICKY)

5 m, 2 ž (variabilní obsazení – loutky)

pohádka pro dospělé

Lukas Linder vypráví svým nezaměnitelným komickým, groteskním a kafkovským způsobem vleklý rozklad hlavní postavy, Heinricha Waltera Franka, jenž se stává jakýmsi „mužem bez vlastností“.

Jde o divadelní antivýchovný román – hlavní hrdina je namísto svého charakterního vývoje k lepšímu smýkán osudem a lidmi, kteří se ho snaží pouze zneužít, až se dostane na úplné dno. Ztráta vlastní identity a manipulace s lidmi – to jsou hlavní témata i ostatních Linderových her. Nutno však dodat, že hra je jízlivě komická a ironická a podtrhuje autorovu skepsi o vývoje jedince v lepší bytost.

Na začátku „výchovného příběhu“ stojí „dobrý chlapec“ Walter, jenž je brzy konfrontován se svou rolí outsidera – i proto, že otec je pomatený a matka jako by neexistovala. Malý Walter je inspirován čarodějem Zachariášem a dá se na čarování – s fatálními následky: poté co omylem řízne do břicha spolužačku Margrit, ocitá se v polepšovně, kde ho Zachariáš, maskovaný jako sociální pracovník, zaváže k slavnostní přísaze – Walter má hodit za hlavu starý život a začít si užívat nový jakožto boxer - je ochraňován Dorou Diamant (ztělesněním intenzivního pouta a nápadně podobné postavě z Kafkova díla), do které je zamilován, Zachariášovi se opravdu podaří vychovat z malého Waltera boxera Heinricha „Nosáče“ Franka a vzít ho pod svá křídla. Avšak Zachariáš nemá dobré úmysly – poté co Heinrich jako boxer stagnuje, chce z něj kouzelník vytrénovat zajímavou atrakci - největšího somráka a nulu všech dob. Oslepen láskou k Doře padne Heinrich do pasti. Krátce přes rozhodujícím bojem ho Dora opustí (jak bylo naplánováno se Zachariášem) a Zachariášův plán vychází: naprosto paralyzovaný Heinrich utrpí nejponižující porážku, jako kdy svět viděl.

Tak jako ve svých starších Textech Ich war nie da (Já tu nikdy nebyla) a zejména Smutný osud Karla Hroudy (Das traurige Schicksal des Karl Klotz) se před divákem/čtenářem rozvíjí pohádkově-fantastický příběh životního lůzra, který míří nevyhnutelně až na své dno. Příběh malého Waltera a „Nosáče“ Heinricha jsou vyprávěny paralelně, čímž vzniká mnohovrstevnatý příběh, v jehož centru dění je sloučení dvou identit a manipulace. Na konci se obě dějové linky slijí do rezignované a bezcharakterní postavy Heinricha Watera Nicky, jenž se ještě jednou setká se svou velkou láskou Dorou Diamant.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz