All Over

Titul v originále: All Over

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 4

Edward Albee (USA)

ALL OVER

3 m, 4 ž

Děj dvouaktové hry se odehrává v pokoji umírajícího. Shromážděna tu čeká rodina. Za paravánem je postel nemocného, o něhož pečuje doktor a sestra. V napjaté atmosféře, kterou ještě umocňují fotografové a reportéři číhající v hale na svůj okamžik, se odkrývají bolestivé vztahy všech přítomných. Je tu manželka, obě dospělé děti, syn s dcerou, nejlepší přítel a milenka umírajícího.

Dialog působící místy cynicky se snaží zakrýt skutečné rozušení postav. Milenka, manželka a nejlepší přítel se přou o způsob pohřbu. Zda bude mrtvý pohřben do země, či zpopelněn. Každý se cítí svým způsobem oprávněn o této věci rozhodnout. Nejlepší přítel tvrdí, že má u sebe uložené obálky, které obsahují přání nemocného, a že se jeho vůli musí v každém případě vyhovět. Manželka trvá na svém právu zákonné družky o této otázce rozhodnout a milenka je přesvědčená, že ví nejlíp, co by si muž skutečně přál. Vyhrožují si navzájem soudem. Odhaluje se komplikovaný vztah ženy s dětmi. Matka má syna za chladného člověka prostého jakýchkoli emocí, který se nikdy v ničem neprosadil, a v zaměstnání ho drží jen kvůli jeho otci. Čeká, že po jeho smrti bude z práce propuštěn. Mezi matkou a dcerou panuje téměř nenávist. V matčiných očích je dcera člověk, který nikoho nemiluje, a utápí se v závisti a žárlivost. Syn i dcera jsou bezdětní. Syn se nikdy neoženil, dcera se rozvedla a potomky nesplodil ani jeden z nich. Matka za to děkuje bohu, aspoň tato nepovedená rodová linie s jejími dětmi skončí.

Manželka a milenka se vzájemně respektují. Pro manželku je muž jediným, kterého milovala. Milenka byla dvakrát vdaná, než poznala nemocného, a ve svém životě milovala čtyři muže. V mládí prožila nezapomenutelnou letní lásku. Ale nikdy se nestala matkou. Manželka a nejlepší přítel si byli vždycky blízcí. Nejlepší přítel měl psychicky nemocnou ženu a těžce to snášel. Mezi manželkou a nejlepším přítelem proběhla i krátká milostná epizoda a nejlepší přítel se jí po smrti jejího manžela chystá požádat o ruku. A ona se ho chystá odmítnou, protože sátle miluje svého muže.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz