Altweiberfrühling

Titul v originále: Altweiberfrühling

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 5

Stefan Vögel (Německo)

ALTWEIBERFRÜHLING (DRUHÉ JARO DAM)

2 m, 5 ž

komedie

Osmdesátiletá Marta strávila celý svůj život v malé vsi. Manžel jí nedávno zemřel, syn Walter dávno vyrostl a její život zdá se být beze smyslu. Rodinný obchůdek tety Emy se již nevyplatí a Walter, jenž se mezitím stal farářem, tam chce mít útočiště své biblické skupinky.

Naštěstí se ukáže, že Marta není sama. Její velmi rozdílné kamarádky Frída, Hanka především vitální Líza začnou depresím propadající Martu postrádat u nedělní partičky karet, dělají si o ni starosti a dají Martě, bývalé švadleně úkol, aby ji rozptýlily. Má ušít mužskému sboru novou vlajku.

Nicméně při nákupu látky ve městě si Marta rozvzpomene na sen z mládí: Paříž už by nezvládla, ale proč si neotevřít i ve vlastním obchůdku butik s vlastnoručně navrženým a ušitým elegantním spodním prádlem? Líza se okamžitě pro nápad nadchne a začne Martu všemožně podporovat. Hanka, která skáče kolem rodiny, a Frída, která si právě zvyká na život v domově důchodců, se k plánu staví skepticky. Ale když Martin syn, puritánský farář Walter, vyháže Martiny modely do popelnice, rozhoří se vzpoura i v nich: osmdesátnice přece nejsou nesvéprávné! Na velké sny a osvobození od konvencí není nikdy pozdě a dámy postaví život v ospalém městečku svým šarmem, otevřeným srdcem a mladistvým nasazením na hlavu...

Komedii sepsal ostřílený dramatik Stefan Vögel (u nás např. Dobře rozehraná partie) podle filmového scénáře švýcarského filmu Die Herbszeitlosen (Pryč s podzimem života), který zaznamenal ohromný úspěch v německojazyčné oblasti. Autor přenesl děj ze specificky švýcarského údolí Emmental do neurčené vsi či maloměsta.

Premiéra úspěšné komedie proběhla v dubnu 2010 ve vídeňském divadle Theater in der Josefstadt.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz