Betlém

Titul v originále: Betlém

Žánr: komedie
Jazyk: čeština

Jan Antonín Pitínský

BETLÉM

Od r. 1990, po řadu sezón, vždy v prosinci, měli jsme na repertoáru montáž „Vyšla hvězda nad Betlémem", jež se spontánně a z potřeby zrodila po „velkém třesku ´89". Její důležitou složkou - po čtyřicetiletém informačním půstu - byla snaha o zaplnění „bílých míst" v kulturní paměti několika generací. Toto hledisko už se dnes - chvála Bohu! - nejeví jako prioritní, a proto jsme se po 15 letech rozhodli uvést novou „vánoční" hru. Jejím autorem je, tehdy začínající, dnes významný český režisér J.A. Pitínský, který ji napsal v r. 1989 pro brněnské Divadlo na provázku, pro svého, tehdy rovněž začínajícího kolegu, Vladimíra Morávka. Ten se k ní pak - rovněž už jako renomovaný režisér - vrátil o 7 let později v domovském Klicperově divadle v Hradci Králové. Pitínského půvabně naivistické, a zároveň rafinovaně poskládané leporelo samozřejmě pojednává o událostech a okolnostech kolem Ježíšova narození, ale činí tak svébytným, poetickým jazykem a s fantazií tvůrce originálních scénických obrazů. Jeho text je znamenitým východiskem k emocionálně silné (a občas snad i humorné) hudebně-výtvarné scénické koláži. Tu se navíc režisér naší inscenace (hostující Petr Vodička) rozhodl konfrontovat s příběhem zcela současným, s příběhem „obyčejné" české rodiny, která právě na Štědrý den rovněž očekává narození děťátka... Nashledanou v předvánočním čase!

Premiéra: 2. prosince 2005

Inscenace je určena divákům od 8 let a dospělým.

Marie ... Eva Vrbková, Josef ... Jakub Šmíd; Herodes ... Jiří Vyorálek; Archanděl ... Petr Jeništa; Ďábel ... Ivana Hloužková; Smrt ... Gabriela Vermelho; Tři králové ... Petr Oslzlý, Jiří Vyorálek, Tomáš Sýkora; Tři pastýři ... Robert Mikluš, Tomáš Sýkora, Jiří Vyorálek; Tři selky ... Soňa Kalužová, Gabriela Vermelho, Andrea Buršová; Andělé ... Ivana Hloužková, Andrea Buršová, Robert Mikluš, Tomáš Sýkora, Jiří Vyorálek; Hvězdička ... Kateřina Ulrichová; Děti ... Ester Povýšilová, Adam Beránek, Nikola a Veronika Jančíková; Ježíšek ... Fabián Povýšil

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz