City

Titul v originále: City

Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 3

1 m, 2 ž, dívka

Jakkoli se může zdát, že hra s tímto názvem by mohla být pendantem ke Crimpově předešlé hře, u nás známému Venkovu, Crimp se v ní ještě více vzdaluje realistické metodě. Za její motto si zvolil citát z Fernanda Pessoy: „Všechno, co děláme, v umění i životě, je nedokonalou kopií toho, co jsme zamýšleli.“ Překladatelka Clair a její dočasně nezaměstnaný manžel Chris žijí se svými dětmi ve svém londýnském domě. Jednoho dne se Clair vrátí z města s diářem, který jí na nádraží Waterloo daroval portugalský spisovatel a bývalý vězeň svědomí Mohamed. Původně to byl dárek pro jeho dceru, tu však odvedla jeho švagrová v uniformě ošetřovatelky, aniž se s ní stihl rozloučit. Brzy se v jejich domě objeví také sousedka, ošetřovatelka Jenny a stěžuje si na hluk, který na zahradě tropí neustále jejich děti. Její manžel je lékař a je stále ve službě, ve válce, která má proměnit město v prach… Barvité líčení zabíjení, kterému muž denně asistuje, svědčí o ženině vyšinutosti – nebo ne? Clair, jejíž vztah ke Chrisovi je také plný dvojznačnosti, odjíždí do Lisabonu na překladatelskou konferenci, kam ji Mohamed pozval, a vyslechne zde šokující Mohamedovo přiznání: jeho dcerka je mrtvá, což v něm vyvolá euforii, tato událost je jako poleno přiložené do ohně jeho spisovatelského poslání… Clair Mohameda odsoudí. Znovu se objeví Jenny, které je divné, že žádné děti už v zahradě nevidí. Po Claiřině návratu do Londýna nutí Chris malé děvče, oblečené ve zmenšené kopii Jennyina úboru, aby mamince zahrálo na klavír její oblíbenou skladbu a probudilo ji tak z odpočinku po namáhavé cestě… Dívenku však zajímá více Claiřin deník, který objevila ve skříni. Clair přiměje Chrise, aby z deníku předčítal… Scény, které jsme viděli, byly patrně Claiřiny literární pokusy, jak zachytit Město, které máme každý v sobě… Nebo ne? Jenny zůstává, dívenka hraje Schuberta…

Hra měla premiéru 8 let po Crimpově Venkovu v témže Royal Court Theatre – Jerwood Theatre Downstairs v roce 2008, v režii autorovy dvorní režisérky Katie Mitchellové a s Benedictem Cumberbatchem v roli Chrise.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz