Cleansed

Titul v originále: Cleansed

Autor: Sarah Kane
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

Sarah Kane (Velká Británie)

VYČIŠTĚNO (CLEANSED)

Přeložil David Drozd

5 m, 2 ž

Děje se v prostorách bývalé univerzity, nyní fungující zřejmě jako jakési centrum pro léčbu drogově závislých či sanatorium.

Sem přichází Grace hledat svého bratra Grahama, narkomana. Od Tinkera, který zde pracuje jako jakýsi lékař-dozorce, se dozví, že je již půl roku mrtev. Zemřel na předávkování. Vyžádá si tedy aspoň jeho šaty. Tinker přivolá Robina, devatenáctiletého chlapce, který je v "ústavu" kvůli svým sebevražedným pokusům. Právě Robin totiž Grahamovy šaty dostal. Grace si s Robinem vymění šaty a přesvědčí Tinkera, aby ji v "ústavu" ponechal, přesto, že ženy tam být nesmějí. Grace se pomalu propadá do svých vizí. Ve hře je stále těžší a nakonec nemožné, rozlišit surovou realitou od jejích úzkostných halucinací. Grace se setkává s Grahamem, milují se, je mu stále víc a více podobná. Tinker, který ji tajně miluje, navazuje vztah s Ženou v peep-show a vytváří si z ní Grace.

Paralelně s tím probíhá druhý děj. Milenci Carl a Rod jsou přistiženi Tinkerem, který je - vzhledem k tomu, že intimní vztahy, a homosexuální obzvlášť, jsou nepřípustné - začne trestat a mučit. Ocitnou se v Rudé hale, bývalé tělocvičně, kde je skupina mužů zmlátí do bezvědomí. Carl, který dříve vyznával Rodovi věrnou lásku, ho prozradí - Tinker mu ustřihne jazyk. Postupně takhle Carla dál a dál mrzačí, aby mu zabránil jakýmkoliv způsobem komunikovat s Rodem. Nakonec zabije i Roda. Grace zatím navazuje vztah s Robinem, kterého v jeho devatenácti letech naučí číst. Robin se do ní snad i zamiluje, Grace je ale upnutá na Grahama. V rámci "léčby" Tinker Grace postupně vymaže mozek a nakonec, aby její "proměna" v Grahama byla "dokonalá", ji přeoperuje. Přišije jí Carlovo pohlaví, zatímco zmrzčeného Carla chirurgickým zákrokem změní na "ženu". Sám Tinker se pak konečně vyspí se Ženou z peep-show, která se mu představí jako "Grace". Carl a Grace, přeoperovaná na "Grahama", nakonec zůstávají sami v blátě na dvoře mezi krysami.

Na rozdíl od jiných her Sarah Kane je tato prostoupena mnoha vizuálními obrazy. Např. když se Grace s Grahamem milují, z podlahy vyrazí slunečnice nebo narcisy. Když je Grace, stejně jako předtím jiné postavy, bita v Rudé hale, Graham ji chrání vlastním tělem, pak se jí na různých místech dotýká a Grace začíná krvácet. Graham krvácí na stejných místech...

Hru uvedlo Divadlo Na zábradlí 14.1.2001.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz