Cripple of Inishmaan

Titul v originále: Cripple of Inishmaan

Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

Martin McDonagh (Irsko)
MRZÁK INISHMAANSKÝ (CRIPPLE OF INISHMAAN)
z angličtiny přeložil Ondřej Pilný

5 m,4 ž

Černá komedie o tom, co se stane, když do odlehlého monotónního regionu přijedou mezi farmáře lidé z USA.
Téměř celý příběh se odehrává v malém krámečku se smíšeným zbožím, ve kterém žijí a pracují Eileen a Kate. Společnými silami s láskou se starají o mrzáka Billyho, jehož jedinou „zábavou" se stalo čtení knih a pozorování krav. Nejčastějším hostem v krámku je Johny Pateena Mika, jehož máti pije jako duha a on ji v tom jen podporuje, a sám se tituloval místním zpravodajem. Sbírá všemožné drby a pak je roznáší mezi obyvatele celého ostrova. Jeho zprávy jsou nudné a nezajímavé, ale jednoho dne přijde s první opravdu zajímavou událostí. Na vedlejší ostrov mají přijet američtí filmaři z Hollywoodu, kteří zde uspořádají konkurz na roli v novém filmu.
To ve vesnici mezi mladými vzbudí vlnu nadšení a rozhodnou se zkusit svoje štěstí. Jedním z nich je Bartley, který si k tetičkám chodí pro bonbóny a touží po dalekohledu, ale také jeho sestra Helena. Ta si od nikoho nechce nechat nic líbit, a tak se obrnila drsnou povahou a velmi peprným slovníkem. I Billy by si tak chtěl splnit svůj velký sen - stát se v Hollywoodu filmovou hvězdou, a tak když se dozví, že jsou Bartley s Helenou domluveni s Bobíkem Bobbym, rozhodne se jednat. Ví, že by ho Bobík Bobby jen tak ve své loďce nesvezl, a tak ho „ohromí" zprávou od doktora), podle níž mu zbývají poslední tři měsíce života.
Druhý den se celá skupinka vrací, avšak bez Billyho. Novinu o tom, jak si ho američtí filmaři vybrali do role mrzáka, přijde tetičkám předat Bobík Bobby prezentující se jako tvrdý chlap, který rozbíjí lidem hlavy na potkání, ale uvnitř má měkké srdce. Tetičky se spíš domnívají, že je opustil, a velmi je to zabolí, neboť mu toho spoustu věnovaly a teď od nich zmizel bez jediného slova a ani nebyl schopen za celé čtyři měsíce napsat dopis. Kate dokonce začne rozmlouvat s kamenem.
I přesto, že to nikdo nečekal, Billy se vrátí, ale nic už není jako dřív. Získal jedinečnou možnost v praxi si ověřit, že cokoliv zlého uděláte, může se obrátit proti vám.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz