Das Kamel geht durch das Nadelöhr

Titul v originále: Velbloud uchem jehly

Žánr: komedie
Překladatel: Putti Kruntorad
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 4

František Langer

VELBLOUD UCHEM JEHLY

7 mužů, 4 ženy

Dějiny českého divadla sv. IV. praví o hře, že "se již vydělila z okruhu expresionistických grotesek a zaujala důvtipnou kresbou pražských lidových figurek, sympatických svým optimismem, činorodostí i chytrostí, ale také příliš přizpůsobivých podmínkám sociálně nespravedlivého světa (sic!)" Je to tak! Veselohra, nad níž marxistická kritika pravidelně ohrnovala nos (inkriminovaný výrok připisují "Dějiny" socrealistické spisovatelce Marii Majerové) je vlastně rozkošnou pohádkou o chudé holce, která skrze lásku a vlastní podnikavost ke štěstí přišla.

Nezaměstnaná dělnice z čokoládovny, která se stane milenkou zakřiknutého milionářského synka, jeho hospodyní, sekretářkou i dobrou vílou, si z peněžních darů svého milého nepořídí kožich, ale dle rad jeho přátel je investuje na burze. A tak, když idylka skončí příchodem milencova přísného otce, má hrdinka Zuzka dobrý základ do začátků. Kupuje s maminkou obchod a zařídí v něm vzorovou "švýcarskou" mlékárnu, kde může zaměstnat, poté co pro ni opustil rodičovská křídla, i svého Alíka. Chce-li udržet podnik i rodinu, nezbude druhdy úzkoprsému tatínkovi, než aby mladé talentované - dnes bychom řekli - manažerce nakonec ještě rád svěřil řízení svých obchodních záležitostí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz