Dubbing Street

Titul v originále: Dabing Street

Žánr: komedie
Překladatel: Gabriela Gańczarczyk
Jazyk: polština
Postavy: muži 3 ženy 3

Petr Zelenka

DABING STREET

3 m, 3 ž

Nejznámější současný český dramatik se po letech vrátil ke spolupráci s Dejvickým divadlem, z níž kdysi vzešla jeho divadelní prvotina a zatím největší jevištní úspěch, komedie Příběhy obyčejného šílenství.

Dabing Street se vrací do doby na přelomu tisíciletí (do let 2000/2001), kdy divokým a optimistickým devadesátým létům začal docházet dech. Majitelům jednoho z prvních malých soukromých dabingových studií, manželům Pavlovi a Evě, ubývají zakázky, naskakují úvěry a jejich manželství se rozpadá. Tím se komplikují i vztahy s jejich částečnými zaměstnanci, sourozenci Karlem (jinak též pracovníkem ochranky) a Ladou (jinak též rockovou zpěvačkou).

V této situaci do jejich malého světa vtrhne známý novinář Michal Kros. Okouzlený jejich zápalem pro dabing a tak trochu pobavený jejich problémy jim učiní nabídku. Nejprve si jejich studio pronajme a víceméně se do něj nastěhuje, posléze od Evy, se kterou se vyspí, celé studio koupí, aby jí pomohl z finančních nesnází. Postupně však vychází najevo, že jeho ležérní alkoholismus není až tak neškodný. Na scéně se objeví jeho partnerka Jana, bývalá ředitelka protialkoholní léčebny, ve které se oba seznámili, aby uvedla jeho excesy na pravou míru. I když se ukáže, že během své alkoholové „jízdy“ stačil Michal celé studio obratem ruky také výhodně prodat developerům, a tím ho zlikvidovat, najde okouzlující alkoholik v Ladě další ze svých mladičkých „ošetřovatelek“ a je jisté, že Jana přesto opět zafunguje jako anděl poslední záchrany. Tragicky (a po zelenkovsku bizarně) se ovšem uzavře osud jiného z aktérů komedie.

Dabing, jenž zejména v Česku zažil s příchodem soukromých televizí kvantitativní rozkvět a kvalitativní úpadek, je ve hře zároveň zdrojem neutuchajícího humoru (během ní se totiž skutečně dabuje - zejména vulgární sitcomy a animované seriály) i parabolou všestranně ohlupujícího a otupujícího vlivu médií na dnešní svět.

Premiéra proběhla v Dejvickém divadle 1.12.2012.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz