Petr Zelenka

dramatik, překladatel

(1967)

V divadle debutoval Petr Zelenka překlady aktovek Michaela Frayna. Jako autor a poprvé i jako divadelní režisér se představil hrou Příběhy obyčejného šílenství. Hra získala v roce 2001 prestižní cenu Nadace Alfréda Radoka, v roce 2005 měla premiéru její úspěšná filmová verze. Za patnáct let se stala součástí repertoáru řady divadel po celé Evropě (Belgie, Francie, Polsko, Maďarsko a další) i ve zbytku světa (mj. v Argentině či Uruguaji). Hra Očištění vznikla na objednávku slavného Starého divadla v Krakově, kde měla premiéru roku 2007 – česká premiéra se konala v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích v roce 2010. Ohrožené druhy měla světovou premiéru v pražském Národním divadle (Nová scéna) v listopadu 2011 a roku 2019 získala prestižní cenu Eurodram.

V květnu 2014 uvedlo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích hru Job Interviews, kterou Petr Zelenka napsal přímo na objednávku divadla a sám ji zde i režíroval. Představitelka hlavní role Věra Hlaváčková byla za svůj výkon nominována na Cenu Thálie. V dubnu 2016 hru nastudovali režiséři Marcial Di Fonzo Bo a Élise Vigierová ve francouzské Comédie de Caen pod názvem Véra. Hvězdně obsazená inscenace s významnou filmovou a divadelní herečkou Karin Viardovou v titulní roli slavila úspěch po celé Francii a na jaře 2017 se několik týdnů hrála ve slavném pařížském Théâtre des Abbesses. V dubnu 2018 uvedlo Dejvické divadlo Zelenkovu hru Elegance molekuly, která získala Cenu divadelní kritiky 2018. Zelenkovy hry byly přeloženy do mnoha světových jazyků a řada z nich se v zahraničí dočkala i svého knižního vydání – mj. v prestižní francouzské edici Les Solitaires Intempestifs. Česky vyšlo jeho souborné dramatické dílo k roku 2012 v nakladatelství Akropolis pod názvem Obyčejná šílenství.

Petr Zelenka vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU v Praze a jako režisér debutoval v roce 1993 fiktivním dokumentem o punkové skupině Visací zámek. V roce 1997 měl premiéru jeho film Knoflíkáři, který získal prestižní cenu Český lev za scénář, režii a nejlepší film, o tři roky byli natočeni Samotáři. Za filmy Rok ďábla (2003) a Příběhy obyčejného šílenství (2005) získal hlavní ceny na festivalech v Moskvě a v Karlových Varech. V roce 2008 měl premiéru jeho film Karamazovi, který Česká filmová akademie vyslala do klání o Oscara. Pro HBO režíroval seriál Terapie v hlavní roli s Karlem Rodenem. Z televizní tvorby se setkal s velkým diváckým ohlasem např. seriál Dabing Street (2018).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Aura-Pont, s.r.o.

tel: +420 603 265 067
email: info@aurapont.cz