Odjezdy vlaků

Titul v originále: Odchody vlakov

Žánr: komedie
Překladatel: Klára Lidová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Petr Zelenka - Michael Frayn

ODJEZDY VLAKŮ (Odchody vlakov)

ze slovenštiny přeložili Klára Lidová a Petr Zelenka

1 m, 1 ž

Divadelní hry vznikají různě: Petr Zelenka má od počátku své kariéry dramatika tu výhodu, že jeho texty vznikají takříkajíc na základě společenské objednávky. Podobně jako v případě Příběhů obyčejného šílenství, napsaných „z nouze", když si Zelenka nevybral vhodnou předlohu ke svému divadelně režijnímu debutu na scéně Dejvického divadla, svou další pohostinskou režii - tentokrát v bratislavské Astorce - „proměnil" v další dramatickou novinku. Původně vybraná aktovka Michaela Frayna Číňani (Zelenka ji před lety přeložil pro inscenaci Spolku Kašpar) k celovečernímu představení nestačila, a Zelenkova scénáristická fantazie (s Fraynovým svolením) začala opět pracovat.

Inspirací mu byla zřejmě nejslavnější Fraynova hra. Fraška u nás známá jako Bez roucha sleduje paralelně komedii, odehrávající se na scéně, a neodvratný úpadek hereckého souboru, k němuž dochází během repríz v zákulisí.

Hrdinové Odjezdů vlaků, Herečka a Herec jsou bývalí partneři - a jak se v životě přihází, protiklady, které se přitahují. Herečka (v Bratislavě ji hrála Anna Šišková) je navzdory křehkému zevnějšku silnou a rozumnou bytostí, neztrácející ani v bláznivém hereckém povolání kontakt s realitou. Herec (v Bratislavě Vladimír Hajdu) je postava z rodu Zelenkových „šílenců", zápolících se smůlou a groteskní neschopností zařadit se do „normálních" poměrů, která se konkrétně projevuje v jeho takřka absurdní zapomnětlivosti. Vlastnost neblaze poznamenávající jeho profesionální uplatnění je zdrojem vděčných divadelních gagů, zároveň ho činí klaunem i v osobním životě, štvancem, přebíhajícím mezi divadlem, dabingem a „kšefty" jako je nahrávání ohlášení odjezdů vlaků pro nádražní rozhlas. Zelenkovi (podobně jako Fraynovi v původní aktovce) se tak daří skrze dobře volené detaily načrtnout podobenství o naší roztěkané existenci v honbě za obživou. Závěrečné spěšné sblížení i rozloučení hereckého páru tak v sobě má tu správnou dávku smutku i veselí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz