Ohrožené druhy

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 5

Petr Zelenka

OHROŽENÉ DRUHY

4 m, 2 ž

Hra ze současné Prahy zavádí diváky do světa reklamy a podnikání farmaceutických gigantů.

Světově uznávanému fotografovi a někdejšímu emigrantovi Jiřímu Čejkovi řečenému Jeremy (60) se v poslední době příliš nedaří. Přesto dlouho váhá, než přijme nabídku začínající reklamní agentury Pitch Productions, aby s nimi zpracoval scénář kampaně pro nadnárodní farmaceutickou firmu Delete. Vlastně ji za něho z poukazem na jeho zásady jeho žena Jana zprvu odmítne. Snaha zajistit lepší péči pro Janina otce trpícího Alzheimerovou chorobou však nakonec Jeremyho vede k tomu, že lukrativní nabídku přijme.

Scénář spotu, který mu předloží mladičký kreativec Pavel a produkční, čtyřicátnice Eva – přesto, že oba varoval, že to nebude jeho „srdeční záležitost“, Jeremyho nadchne. Jeho elán musí oba zchladit vysvětlením, jak to v reklamních tendrech chodí. Jeho výsledek evidentně záleží na rozhodnutí ředitele marketingu firmy. Jeremy se „náhodou“ dozví, že tímto mužem je jeho dávný kamarád a spolužák z gymnázia, homosexuál Jan Šustr. Vyhledá ho v travesty kabaretu, který Jan tak trochu sponzoruje (stejně jako mloka v pražské zoo) –vystupuje zde totiž také Janův milenec Hanka v převleku za Martu Kubišovou, slavnou zpěvačku ze 60.let (a pozdější disidentku). Jejich vztah je však právě v hluboké krizi a Jeremy Jana provází na jeho sebezničujícím nočním tahu.

Kampaň Jeremy pro Pitch Productions skutečně získá. Na večeři, kterou pořádá pro Jana, ho seznámí s Janou, která projeví odborný zájem o propagovaný lék cogitin. V Janovi se opět projeví jeho mecenášské sklony a zařídí někdejší chemičce Janě exkurzi do výzkumného oddělení firmy. Jeremyho však překvapí sdělením, že pro scénář Pitch Productions, který ho vlastně pobouřil, vůbec nehlasoval a o zakázce rozhodli jeho kolegové. Přesvědčuje Jeremyho, aby s Pitchem ukončil spolupráci a pracoval přímo pro něho. Jeremy to odmítne, ale není to nic platné: Pitch o zakázku stejně přijde a Jeremy ji ze solidarity s mladými kolegy nepřijme.

Od Jany se navíc dozví, že u propagovaného léku je podezření na nebezpečné vedlejší účinky, usnadňující vypuknutí některých mozkových chorob. Udělá si vlastní průzkum, s jehož výsledky seznámí Jana, který se ovšem odvolává na úspěšné texty. Přes Janiny protesty (mezitím jí v Delete nabídli místo) se Jeremy pustí do boje s korporací. Zprvu váhavě, ale když ho přijde povzbudit Pavel, dostane se celá záležitost na úroveň profesionální kampaně. Oba vymyslí výtvarnou akci, která upoutá mimořádnou pozornost médií: obří papírovou pilulkou zablokují hlavní českou dopravní „tepnu“, dálnici D1. Bitva o cogitin vyvrcholí tiskovými konferencemi, Delete po té své zahrne novináře opulentním občerstvením, ta Jeremyho má však nakonec větší efekt, když na ni Pavel přiveze na invalidním vozíku Janina otce jako memento možných účinků léku. Zneužití člena rodiny se ukáže být příslovečnou poslední kapkou pro Janu, která Jeremyho opustí.

Janův bývalý přítel Hanka se do Jeremyho kampaně zapojil rovněž a poskytne rozhovor populárnímu týdeníku, který dostane Jana do potíží. Ukáže se, že do další výroby léku investoval i vlastní prostředky, Jeremy však není ochoten brát na to ohled. Když dostane zprávu o uhynutí jím sponzorovaného mloka, vyžádá si Jan jeho mrtvolu, uspořádá jeho privátní kremaci a při ní se sám popálí. Nehoda? Předtím totiž učinil také neúspěšný pokus sblížit se fyzicky s Janou, která se přiznala, že se do něho zamilovala.

Jeremyho kampaň vítězí na celé čáře: cogitin je stažen z volného prodeje. I Jana uzná, že měl pravdu, ale odmítne se k němu vrátit. Jdou však společně navštívit Jana do léčebny, kde se zotavuje ze svého osobního krachu – přišel o velké peníze, hlavně ale dostal od Deletu výpověď.

Na základě úspěchu své kampaně dostane Jeremy nabídku na vysoký post v jiné nadnárodní farmaceutické firmě; tentokrát ji přijme bez váhání. Jana, Jeremy a Jan se po roce setkávají před pohřbem Janina otce, který díky Janovým penězům dožil v rakouském sanatoriu. Jana s Jeremym se dohodnou na bezproblémovém rozvodu.

Nejnovější hra Petra Zelenky měla světovou premiéru 24.listopadu 2011 na Nové scéně Národního divadla.

Recenze:

http://www.lidovky.cz/zelenka-v-narodnim-je-kapitalismus-prohnilej-fai-/ln_kultura.asp?c=A111128_133721_ln_kultura_btt

http://life.ihned.cz/film-a-divadlo/c1-53891660-smich-nad-vysinutym-svetem

http://www.rozhlas.cz/mozaika/divadlo/_zprava/ohrozene-druhy-recenze--982154

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz