Dům čtyř letor

Titul v originále: Das Haus der Temperamente

Autor: Johann N. Nestroy
Žánr: komedie
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 28 ženy 16

Johann Nepomuk Nestroy (Rakousko)

DŮM ČTYŘ LETOR (DAS HAUS DER TEMPERAMENTE)

z němčiny přeložil Josef Balvín

23/28 m, 16 ž

Děj se odehrává současně ve čtyřech obývacích pokojích jednoho domu. Všude se děje v podstatě to samé, liší se pouze dílčí reakce jednotlivých postav, které jsou podmíněné jejich charakterem.

V jednom domě bydlí čtyři majetní pánové – pan Vykypěl, Dřímota, Stejskal a Vejskal, kteří jsou ryzím ztělesněním jedné ze čtyř letor – cholerik, flegmatik, melancholik a sangvinik. Každý z nich má jednoho syna a jednu dceru, kteří mají stejnou povahu. Právě tak se otcům podobají i jejich staří přátelé ze studií, za které se rozhodli provdat své dcery. Ty jsou ovšem všechny už dávno tajně zamilované do některého ze synů.

Proradný holič Vykuk je na mladé páry rozzlobený, že si místo něj jako prostředníka své lásky vybrali čističe oděvů a bot Hucipuce, a chce se jim za to pomstít. Nejprve dívkám namluví, že jim byli jejich miláčci za studií v Praze nevěrní, pročež se dívky s chlapci chtějí rozejít. Díky Hucipucovi se ale situace urovná a všechny páry plánují svatbu. Tu však Vykuk o všem informuje otce a ti jim jejich plány překazí.

Vykuk má zálusk na Hucipucovu milou Izabelu a rozhodne se kvůli ní, že se nyní postaví na stranu mladých párů a pomůže jim dosáhnout svého. Když do domu za nepřítomnosti otců dorazí jimi vybraní ženichové, pošlou je Vykuk s Hucipucem úmyslně za jinými dcerami, než které si mají vzít. A tak se ženichové zamilují do jiných slečen a odřeknou otcům slib, který jim dali za studií. Rozzlobení otcové pak své dcery provdají raději za mladíky, které si vybraly a které si mezitím s Vykukovou a Hucipucovou pomocí docela oblíbili. Vykuk doufá, že nyní za své zásluhy získá Izabelu. Ta se mu ale vysměje a zůstane s Hucipucem.

Premiéra tohoto překladu proběhla v Divadle F.X. Šaldy v Liberci v roce 1976.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz